FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Air Filter Element |
| Air Filter Design | Element Only |
| Compatible Vehicle Make | Chevrolet, Gmc |
| Compatible Vehicle Type | Light Duty Trucks |
| Description/special Features | Air Element |
| Element Only | No |
| Engine Air Filter Design | Round-Oval |
| Features | Axial Seal Filters Have Securely Affixed Metal End Caps With A Raised Gasket To Ensure A Proper Seal And Prevent Leaks, Prevent Airborne Contaminants From Reaching The Combustion Chamber |
| Filter Design | Axial Seal |
| Fit Type | Vehicle Specific |
| Height | 3 1/8" |
| Includes | 7-1/2 In (190.5) I. Gasket |
| Inside Diameter - Bottom | 7 1/2" |
| Length | 3 1/8" |
| Media Material | Cellulose, Paper |
| Outside Dia. | 10 1/8" |
| Outside Diameter - Bottom | 10 1/8" |
| Overall Height | 3 1/8" |
| Product Type | Engine Air Filter |
| Shape | Round |
| Use Location | Engine |
| Width | 10 1/8" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.59 |
| Ship height (cm) | 7.95 |
| Ship length (cm) | 25.73 |
| Ship width (cm) | 25.73 |
| HS code | 8421310000 |
| Country of Origin | MX |
Product Variants
| Product | Model | Height | Air Filter Design | Outside Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PA4437 | 1 23/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €30.07 | |
![]() |
PA4928 | 0.906" | Element Only | - | - | 1 | €108.74 | |
![]() |
PA5516 | 1.187" | Rectangular | - | - | 1 | €91.28 | |
![]() |
PA4425 | 1 27/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €23.26 | |
![]() |
PA4428 | 2 25/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €33.11 | |
![]() |
PA4434 | 1 27/32" | Element Only | - | - | 1 | €40.99 | |
![]() |
PA4436 | 1 27/32" | Panel | - | - | 1 | €38.45 |
Explore Products
- BALDWIN FILTERS PT568 Hydraulic Filter Element
- BOSTON GEAR 28653 Helical Speed Reducer
- BALDOR MOTOR CM3545X General Purpose Motor, 230/460V, 3600 RPM, 60 Hz, 1 hp, 3 Phase, TEFC, 56C Frame
- KIPP K1329.08X20 Screw, M8 Thread Size, Truss, 25 mm Overall Lg., 20 mm Thread Lg., Open End Spanner
- REES 04933-091 Ring Guard For Push-button, 1 Inch Size
- SMC VALVES AF60-10-A Filter, 1 Port Size
- KUNKLE 918BFEN01-KE Safety Relief Valve, Male X Female NPT, 1 Inch Inlet Size, Air/Gas, Stainless Steel
- DUTTON-LAINSON 6202 21792 Bearing Set
Explore More
- KEYSHAFT
- Ethernet Switches
- Drum Pump Tubes
- Masonry Nails
- Thermocouple Probes
- Fiberglass Square Tube Stock
- CONDOR Nitrile Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A4
- VIEGA PROPRESS XL-C Reducers, Copper, Press x Press, EPDM
- FERNCO 3000 Proflex Series Couplings
- ANVIL 69H Series Trapeze Pipe Hangers
- ANVIL AS300BTB Series Welded Channels
- VIKAN Broom Head
- RUBBERMAID Space Saving Storage Container
- WHEELER-REX Schedule 80 Guide
- TECHNIKS Coolant Collets
- NORTON ABRASIVES MultiSand Contour Sanding Sponges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDWIN FILTERS PA1841 Air Filter Element
€29.04 /unit
