BALDOR MOTOR VECP3661T XEX Severe Duty Motor, 230/460V, 1800 RPM, 60 Hz, 3 hp, TEFC, 182TC Frame | AJ6YGV
BALDOR MOTOR VECP3661T Severe Duty Motor, 230/460V, 1800 RPM, 60 Hz, 3 HP, TEFC
Item: AJ6YGVModel: VECP3661T
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Severe Duty Motor
Ac/dc AC
Ambient Temp. 40°C
Amps 8.4/4.2A
Break-down Torque 37.1 lbs.-ft.
Class Stock
Code K
Conduit Box Material Cast Iron
Conduit Box Position F1
Design Code B
Duty Continuous
Enclosure Design TEFC
Frame 182TC
Frame Material Iron
Frame Size 182TC
Frequency 60 Hz
Full Load Amps 8.4/4.2A
Full Load Torque 8.98 ft.-lbs.
Full Load Torque 8.98 lbs.-ft.
Hp 3 hp
Insulation Class Class F
Inverter Code Inverter Duty
Lead 9#16
Line-line Res. @ 25° C 3.66 ohms A Ph/0 ohms B Ph
Locked-rotor Torque 21.7 lbs.-ft.
Max. Rpm 2700 RPM
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled
Mounting Type C Face, Footless
Multiplier SD
Nema/iec NEMA
No Load Amps 2.36A
No. Of Motor Leads 9
No. Of Poles 4
No. Of Speeds 1
Nominal Efficiency 90.2%
Overall Length 18.16"
Phase 3
Power Factor 77
Product Datasheet baldor-motor-vecp3661t.pdf
Proprietary No
Pull-up Torque 18.3 lbs.-ft.
Pulley Face Code C Face
Revision E
Rpm 1700-1800 RPM
Service Factor 1.15
Shaft Dia. 1 1/8"
Shaft Ground Indicator No Shaft Grounding
Shaft Rotation Reversible
Start Configuration DOL
Starting Amps 33A
Synchronous Rpm 1800 RPM
Temp. Rise 38°C
Temp. Rise @ Rated Load 32°C
Temp. Rise @ S. F. Load 38°C
Type 0635M
Voltage 230/460V
Wire Size 16 AWG