BALDOR MOTOR ECP84412T-5 Servere Duty Motor, 575V, 3600 RPM, 60 Hz, 125 HP, 3 Phase, TEFC
Get it by Thursday, May 21
€27,971.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Severe Duty Motor |
| Ac/dc | AC |
| Ambient Temp. | 40°C |
| Base Indicator | Rigid |
| Base Type | Rigid Base |
| Class | Stock |
| Conduit Box Position | F1 |
| Design Code | B |
| Duty | Continuous |
| Duty Cycle | Continuous |
| Enclosure Design | TEFC |
| Frame | 444TS |
| Frame Material | Iron |
| Frame Size | 444TS |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 109A |
| Grease Type | Polyrex EM |
| Hp | 125 hp |
| Insulation Class | Class F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| Ip Rating | IP56 |
| Kvar | 15 k var |
| Lead | 3#1 |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Multiplier | SD |
| Nameplate Rpm | 3565 RPM |
| Nema Design | B |
| No. Of Motor Leads | 3 |
| No. Of Poles | 2 |
| No. Of Slots | 48 |
| No. Of Speeds | 1 |
| Noise Level | 78DBA |
| Number Of Slots | 48 |
| Overall Length | 41.22" |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 89 |
| Product Datasheet | baldor-motor-ecp84412t-5.pdf |
| Proprietary | No |
| Pulley Face Code | Standard |
| Revision | A |
| Rpm | 3400-3600 RPM |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Dia. | 2 3/8" |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Phase Seq Std Ccwode |
| Sound Level | 78 dBA |
| Synchronous Rpm | 3600 RPM |
| Temp. | 200°F |
| Type | A44056M |
| Voltage | 575V |
| Wire Size | 1 AWG |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 809.55 |
| Ship height (cm) | 133.35 |
| Ship length (cm) | 125.73 |
| Ship width (cm) | 103.51 |
| HS code | 85015381 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Nameplate No.: 000613007ET
- NO. ROTOR BARS: 38
Documentation:
Product Variants
| Model | Hp | Frame | Nameplate Rpm | Power Factor | Service Factor | Overall Length | Shaft Dia. | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ECP82276T-4 | 7 1/2 hp | 254T | 1180 RPM | 71 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0954M | €4,981.25 | |
| ECP82276T-5 | 7 1/2 hp | 254T | 1180 RPM | 71 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0954M | €5,226.25 | |
| ECP82332T-4 | 10 hp | 256T | 1180 RPM | 72 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0960M | €6,358.98 | |
| ECP82332T-5 | 10 hp | 256T | 1180 RPM | 71 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0960M | €6,358.98 | |
| ECP82333T-4 | 15 hp | 254T | - | 85 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0942M | €4,700.55 | |
| ECP82333T-5 | 15 hp | 254T | - | 85 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0942M | €4,700.55 | |
| ECP82334T-4 | 20 hp | 256T | - | 87 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0960M | €5,082.42 |
Explore Products
- BROWNING 6F FHUB 1961226 Gear Coupling Flex Hub, Size 6, Carbon Steel
- SPEARS VALVES 2035-020 Gate Valve, BSP, FKM, 2 Size, PVC
- DIXON AKSP1 Safety Pin, 0.058 Inch Size
- BALDOR MOTOR EM3116T-5G Three Phase Motor, 575V, 1800 RPM, 60 Hz, 1 hp, ODP, 143T Frame
- APPLETON ELECTRIC NEDSC3130
- EATON 3MCB1000BCLGT Main Circuit Breaker, Busway Connection, 1000A, Copper, 3-Phase, 120/208V, Left Mounting
- REGAL 008562AS94 Hand Tap, 5/8-11 Size, H3 Limit, 4 Flutes, Bottom With Alcrona Coating
- MAIN FILTER INC. MF0545929 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 4.05 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Direct Drive Blower Motors
- Precision Measuring Accessories
- Tower Light Tiers
- Fire Alarm Control Panels
- Hedge Trimmers
- DESTACO 8021, 8071 Series Pneumatic Toggle Clamps
- HELICOIL Spiral Point Plugs, 5H, Metric Fine
- ANSELL 11-840 Hyflex Nitrile Coated Durable Industrial Gloves
- ANVIL AS400H Series Channel With Holes
- PARKER Filter Element Kit
- APOLLO VALVES 76-500 Series Stainless Steel Ball Valves
- CEMENTEX USA Lab Coats, 21 Cal.
- VESTIL S Series Stackers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR MOTOR ECP84412T-5 Servere Duty Motor, 575V, 3600 RPM, 60 Hz, 125 HP, 3 Phase, TEFC
€27,971.17 /unit

