BALDOR MOTOR ECP84408T-5 Servere Duty Motor, 575V, 1800 RPM, 60 Hz, 250 HP, 3 Phase, TEFC
Get it by Thursday, May 21
€51,530.45 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Severe Duty Motor |
| Ac/dc | AC |
| Ambient Temp. | 40°C |
| Base Indicator | Rigid |
| Base Type | Rigid Base |
| Class | Stock |
| Conduit Box Position | F1 |
| Design Code | B |
| Duty | Continuous |
| Duty Cycle | Continuous |
| Enclosure Design | TEFC |
| Frame | 449T |
| Frame Material | Iron |
| Frame Size | 449T |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 220A |
| Grease Type | Polyrex EM |
| Hp | 250 hp |
| Insulation Class | Class B |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| Ip Rating | IP56 |
| Kvar | 43 k var |
| Lead | 3#1 (02 Per Group) |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Multiplier | SD |
| Nameplate Rpm | 1785 RPM |
| No. Of Motor Leads | 3 |
| No. Of Poles | 4 |
| No. Of Slots | 72 |
| No. Of Speeds | 1 |
| Noise Level | 72DBA |
| Number Of Slots | 72 |
| Overall Length | 53.47" |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 89 |
| Product Datasheet | baldor-motor-ecp84408t-5.pdf |
| Proprietary | No |
| Pulley Face Code | Standard |
| Revision | A |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Dia. | 3 3/8" |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Phase Seq Std Ccwode |
| Sound Level | 72 dBA |
| Synchronous Rpm | 1800 RPM |
| Temp. | 280°F |
| Type | A44140M |
| Voltage | 575V |
| Wire Size | 1 AWG |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1319.4 |
| Ship height (cm) | 133.35 |
| Ship length (cm) | 160.02 |
| Ship width (cm) | 109.22 |
| HS code | 85015381 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Nameplate No.: 000613007ET
- NO. ROTOR BARS: 58
Documentation:
Product Variants
| Model | Hp | Frame | Nameplate Rpm | Power Factor | Service Factor | Overall Length | Shaft Dia. | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ECP82276T-4 | 7 1/2 hp | 254T | 1180 RPM | 71 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0954M | €4,981.25 | |
| ECP82276T-5 | 7 1/2 hp | 254T | 1180 RPM | 71 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0954M | €5,226.25 | |
| ECP82332T-4 | 10 hp | 256T | 1180 RPM | 72 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0960M | €6,358.98 | |
| ECP82332T-5 | 10 hp | 256T | 1180 RPM | 71 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0960M | €6,358.98 | |
| ECP82333T-4 | 15 hp | 254T | - | 85 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0942M | €4,700.55 | |
| ECP82333T-5 | 15 hp | 254T | - | 85 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0942M | €4,700.55 | |
| ECP82334T-4 | 20 hp | 256T | - | 87 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0960M | €5,082.42 |
Explore Products
- IGUS EFOI-05 R Flange 2 Bolt Bore Diameter 0.3125 In
- VERMONT GAGE 161201110 Reversible Gage, Class X, Go, Steel
- GRAINGER 69622104 Plastic Rod, 5 Ft Plastic Length, Black, Opaque, 5, 800 Psi Tensile Strength
- GATES 7711-4048 Sprocket, 8.421 Inch Diamter
- PEER CHAIN 752 Offset Link, Nickel Plated
- DIXON PRKDG-216ECER Repair Kit
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS 07406082 Liquidtight System, Straight Female, 1 1/4 Inch, with Mesh
- LOC-LINE 49425 1/8 Npt
Explore More
- KEYSHAFT
- Boltless Shelving
- Recycling Containers
- Bench Grinder Accessories
- Band Saw Blades
- Arc Flash Clothing Accessories
- MCR SAFETY Select Shoulder Split Leather Palm Work Gloves
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Imperial, Forged Alloy Steel
- ALLANSON Electronic Oil Ignitors
- YELLOW JACKET PLUS II Hoses With Compact Ball Valve End, Pack of 3
- ANVIL AF735 Series Multi-Size Lateral Brace Attachments, Electro Galvanized
- ACCUFORM SIGNS Danger Tag, 23 mil Plastic, 5-1/4" x 3-1/4"
- HYDRO VACUUM Flexible Jaw Couplings
- MARTIN SPROCKET MXT-STL Series Conveyor Bushings
- MARTIN SPROCKET 3V Series Hi-Cap Wedge Stock 10 Groove QD Sheaves
- MEGGER Time Domain Reflectometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR MOTOR ECP84408T-5 Servere Duty Motor, 575V, 1800 RPM, 60 Hz, 250 HP, 3 Phase, TEFC
€51,530.45 /unit

