BALDOR MOTOR ECP2334T-4 Severe Duty Motor, 460V, 1800 RPM, 60 Hz, 20 hp, 3 Phase, TEFC, 256T Frame
Get it by Thursday, Apr 9
€4,589.45 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Severe Duty Motor |
| Ac/dc | AC |
| Ambient Temp. | 40°C |
| Amps | 24A |
| Base Indicator | Rigid |
| Base Type | Rigid Base |
| Break-down Torque | 213 lbs.-ft. |
| Class | Stock |
| Code | H |
| Conduit Box Material | Cast Iron |
| Conduit Box Position | F1 |
| Design Code | A |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Design | TEFC |
| Frame | 256T |
| Frame Material | Iron |
| Frame Size | 256T |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 24A |
| Full Load Torque | 59 ft.-lbs. |
| Full Load Torque | 59 lbs.-ft. |
| Hp | 20 hp |
| Insulation Class | Class F |
| Inverter Code | Inverter Duty |
| Lead | 3#12 |
| Line-line Res. @ 25° C | 0.426 ohms A Ph/0 ohms B Ph |
| Locked-rotor Torque | 121 lbs.-ft. |
| Max. Rpm | 2700 RPM |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Motor Mounting Type | Foot Mounted |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Multiplier | SD |
| Nema/iec | NEMA |
| No Load Amps | 9.4A |
| No. Of Motor Leads | 3 |
| No. Of Poles | 4 |
| No. Of Speeds | 1 |
| Nominal Efficiency | 93% |
| Overall Length | 24.78" |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 83 |
| Proprietary | No |
| Pull-up Torque | 85.4 lbs.-ft. |
| Pulley Face Code | Standard |
| Revision | J |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Dia. | 1 5/8" |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Amps | 175A |
| Synchronous Rpm | 1800 RPM |
| Temp. Rise | 74°C |
| Temp. Rise @ Rated Load | 60°C |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 74°C |
| Type | 0952M |
| Voltage | 460V |
| Wire Size | 12 AWG |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 149.85 |
| Ship height (cm) | 49.85 |
| Ship length (cm) | 78.74 |
| Ship width (cm) | 60.33 |
| HS code | 85015220 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Explosion Proof Class/Group: NONE
- Locked-Rotor Torque: 121 LB-FT
- Nameplate No.: NP1260E
- Pull-Up Torque: 85.4 LB-FT
- Starting Current: 175 Amps
Product Variants
| Model | Hp | Frame | Nameplate Rpm | Power Factor | Service Factor | Overall Length | Shaft Dia. | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ECP2276T | 7 1/2 hp | 254T | 1180 RPM | 71 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0954M | €4,455.55 | |
| ECP2276T-4 | 7 1/2 hp | 254T | 1180 RPM | 71 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0954M | €4,455.55 | |
| ECP2276T-5 | 7 1/2 hp | 254T | 1180 RPM | 71 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0954M | €4,455.55 | |
| ECP2280T-4 | 5 hp | 254T | 880 RPM | 61 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0952M | €6,836.08 | |
| ECP2294T | 15 hp | 254T | 5400 RPM | 87 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0934M | €4,555.72 | |
| ECP2332T | 10 hp | 256T | 1180 RPM | 72 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0960M | €5,788.64 | |
| ECP2332T-4 | 10 hp | 256T | 1180 RPM | 72 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0960M | €5,788.64 |
Explore Products
- WRIGHT TOOL WTP4214RD Roller Cabinet, Pro, 14 Drawers, 41-1/2 x 42-5/8 x 18-3/4 Inch Size
- KIPP K0117.2103X30 Adjustable Handle, Ball Knob, Zinc, M10 Thread Size, 30 mm Stud Length
- EATON XTAE012B01H3E005 Electronic Motor Starter, 12 A, 240 V 50 Hz, 277 V 60 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 1-5 A C396
- DAYTON 7CH57 Supply Ventilator 115/208-230 Volts
- COOPER B-LINE B3100-24GRN Clevis Hanger, Dura Green, Steel
- PACKARD 100341365
- SOUTHWORTH HC-1 Lift Hand Control 9 Feet Cable Length
- EATON 10250T231NC43 Push to Test Pilot Light Complete, Full Volt, 120 VAC, Amber, Incandescent, Round
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Velocity Meters and Anemometers
- Manual Air Control Valves
- Stepladders
- Precision Ball Screws
- Protective Sleeves
- FABENCO A Series Self-Closing Industrial Safety Gates
- ANSELL 11-423 Hyflex Heat Resistant Industrial Gloves
- RUD CHAIN Torque Adapters
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PP Griffin Style Low Form Beakers
- ANVIL AS3373 Series Universal Angle Brackets
- PETERSEN PRODUCTS Controller
- DAZOR Lumilus LED Pivot Base Light, 41 Inch
- JUSTRITE AccuFlow Series Type II Safety Cans For Oils, Green
- NORTON ABRASIVES R228 Metalite AO Medium Grit Large Diameter Cloth PSA Discs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR MOTOR ECP2334T-4 Severe Duty Motor, 460V, 1800 RPM, 60 Hz, 20 hp, 3 Phase, TEFC, 256T Frame
€4,589.45 /unit
