FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Motor Kit |
| Ambient Temp. | 40°C |
| Bearing Drive End | 6203 |
| Bearing-drive-end | 6203 |
| Bearing-opp-drive-end | 6203 |
| Design Code | N |
| Duty | Continuous |
| Efficiency @ 100% Load | 65% |
| Enclosure Design | Open |
| Fl Efficiency | 65 |
| Frame Size | 56C |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 14/7A |
| Hp | 1 hp |
| Insulation Class | Class B |
| Kva Code | L |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 65 |
| Rpm | 3450 RPM |
| Service Factor | 1.4 |
| Voltage | 115/230V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.6 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Conductivity Meters
- Plastic Shovels
- Indexable Boring Bars
- Hand Reamer
- Compaction and Density Gauges
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL Apparel Indura Fire Retardant Coveralls
- CONDOR Men's Kevlar Cotton Heat Resistant Gloves
- IRONCLAD Cold Condition Work Gloves
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Acetal Gray
- ANVIL AS3033 Series Post Bases
- KNIPEX Water Pump Pliers
- PORT-A-COOL Fan Motors
- STARRETT-UK Diamond Grit Tile Drill Bits
- KILLARK GEC Series Outlet Bodies
- REES Selector Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR MOTOR 36-486 C Face Kit, 36/182-4C Frame, 6206 Bearing, ODP Enclosure
€610.24 /unit
