BALDOR MOTOR 34-7522X406G1 AC Electric Motor, 0.25Hp, 2850/3450RPM, 50/60Hz, 48YZ Frame
Get it by Thursday, May 21
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Ambient Temp. | 40°C |
| Amps @ Voltage | 3.8A @ 110V |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20°F +300°F) |
| Conduit Box Position | F1 |
| Design Code | N |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty | Continuous |
| Efficiency @ 100% Load | 64% |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Enclosure Design | XPFC |
| Feedback Device | NO FEEDBACK |
| Frame | 48YZ |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Heater Indicator | No Heater |
| High Voltage Full Load Amps | 1.7A |
| Hp | 1/4 hp |
| Insulation Class | Class B |
| Inverter Code | Not Inverter |
| Kva Code | K |
| Lifting Lugs | No Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Motor Design | Capacitor Start/Induction Run |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Quantity/wire Size | 6 , 6 @ 18 AWG |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Type | 3416L |
| Nema/iec | NEMA |
| No. Of Poles | 2 |
| No. Of Speeds | 1 |
| Output @ Frequency | 1/4 hp @ 50 Hz |
| Overall Length | 12.24" |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 75 |
| Product Family | Hazardous Location Motor |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | C Face |
| Pulley Shaft Indicator | Flat Only |
| Rpm | 2850/3450 RPM |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Dia. | 3/8" |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Rpm @ Frequency | 3600 RPM @ 60 Hz |
| Thermal Device - Winding | Normally Closed Thermostat |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Voltage | 220/115/110/230V |
| Voltage @ Frequency | 230V @ 60 Hz |
| Xp Class And Group | Class I Group C, D/Class II Group F, G |
| Xp Division | Division I |
| Xp Temp Code | T3C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 14.4 |
| Ship length (cm) | 31.09 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Polishers And Buffers
- Cart and Truck Lids
- Tool and Appliance Tester Accessories
- Hand Sinks and Hand Wash Stations
- Hazardous Location Enclosures
- MAYHEW TOOLS Brick Set Chisels
- OIL SAFE Color Coded Steel Tubes
- FABENCO Z Series Self-Closing Safety Gates
- JOHN GUEST Male Connectors, NPTF Thread, Acetal Gray
- ANVIL AS150EH Series Channels With Elongated Holes
- APPROVED VENDOR Digital Panel Mount Thermometer
- DART CONTROLS 125 Series 2HP DC Speed Controls
- KERN AND SOHN MBC-ACC Series Rechargeable Batteries
- BUSSMANN 170M Series Type KN/80 Square Body Fuse Links, 690/700V
- MERSEN FERRAZ Protistor Fuses, Size 300, aR, 2400VDC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR MOTOR 34-7522X406G1 AC Electric Motor, 0.25Hp, 2850/3450RPM, 50/60Hz, 48YZ Frame
