AVK ATC9T-8125 Rivet Nut, M8 x 1.25 Thread Size, 15.62mm Length, 12.7/13.09mm Drill Size, 304Ss | CG6MAZ 444P55
AVK ATC9T-8125 Rivet Nut, M8x1.25 Thread Size, SS, 15.62 mm Lg., 12.69 mm Body Dia.
Item: CG6MAZModel: ATC9T-8125Cross Ref: 444P55
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rivet Nut
Body Dia. 12.69 mm
Body Length 15.62 mm
Body Texture Knurled
Body Type Swaged
Compatible Material Fiberglass, Plastic
Display Qty 1
Drill Size 12.7 mm, 13.09 mm
End Type Open
Finish Plain
Flange Dia. 13.41 mm
Flange Diameter 13.4 mm, 130.41 mm
Flange Thickness Not Applicable
Grade 304
Grip Range 0.76 mm to 2.29 mm, 2.31 mm to 3.15 mm, 3.17 mm to 4.72 mm, 4.72 mm And Up
Insert Diameter 12.69 mm, 12.7 mm
Insert Nut Type Rivet Nut
Installation Method Spin, Spin Torque Stall Tool
Installed Length 8.26 mm
Length 15.62 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class Grade 18 8, Grade 18 8
Maximum Hole Diameter 13.41 mm
Maximum Material Thickness 2.29 mm, 3.15 mm, 4.72 mm
Minimum Material Thickness 0.76 mm, 2.31 mm, 3.17 mm, 4.72 mm
Overall Length 15.6 mm
Rivet Type Swaged
System Of Measurement Metric
Thread Direction Right Hand
Thread Fit 2A, 3A, 6G, 2A/3A/6G
Thread Pitch 1.25 mm