ATP 4MPS-10M-05 Poly Tubing Spiral Outer Diameter 10mm 300mm | AD7HCT 4EJE4
ATP 4MPS-10M-05 Poly Tubing Spiral Outer Diameter 10mm 300mm
Item: AD7HCTModel: 4MPS-10M-05Cross Ref: 4EJE4
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Tubing
Application Gas
Bonding Bonded Spiral
Burst Pressure 420 psi
Features Multiple Bore Bonded Spiral
Fitting Compatibility Barbed, Compression, Push-To-Connect
For Fluid Type Gas, Liquid, Oil
Hardness Shore A 98
Industry Application Oem
Inside Dia. 6"
Length 300 mm
Material Polyurethane
Material Trade Name Surethane
Max. Pressure 140 psi
Maximum Operating Pressure 150 psi @ 75°F
Maximum Operating Temperature 160°F
Maximum Vacuum Pressure 28 in. hg
Minimum Operating Temperature -40°F
Number Of Tubes 4
Outside Dia. 0.394"
Overall Tubing Length 30cm
Product Datasheet atp-4mps-10m-05.pdf
Resistance Properties Abrasion Resistant, Hydrolysis Resistant, Kink Resistant, Oil Resistant
Standards Nsf 51, Nsf 61, Rohs Compliant
Temp. Range -68°F to +140°F
Tolerance -0.004" to +0.004"
Tube Form Coil
Type Bonded, Spiral
Vacuum Rated Vacuum Rated
Vacuum Rating 28 in. hg
Wall Thickness 10.03"