ASHCROFT KS7S2015HM300# Sanitary Transducer 0 To 300psi 1 To 5vdc | AE4MFP 5LTL0
ASHCROFT KS7S2015HM300# Sanitary Pressure Transmitter, 2 Inch Triclamp, 0 to 300 PSI, 1 to 5V DC, NEMA 4X
Item: AE4MFPModel: KS7S2015HM300#Cross Ref: 5LTL0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sanitary Pressure Transducer
Accuracy -1% to +1%
Burst Pressure 8x
Burst Pressure Range 8x
Cable Length 36"
Compatible With Any Process Compatible With 316 Stainless Steel
Electrical Connection DIN
Electrical Connections 4 Pin Mini Din Hirschmann G Series Connector
Enclosure Rating NEMA 4X
Fitting Material Stainless Steel
Housing Stainless Steel
Housing Height 7/8"
Housing Length 2 1/2"
Housing Material Stainless Steel
Includes Instructions
Material Stainless Steel
Max. Pressure 600 psi
Maximum Operating Temperature 180°F
Maximum Pressure 300 psi
Minimum Operating Temperature -20°F
Minimum Pressure 0 psi
Nema Rating NEMA 4X
Number Of Wires 3
Operating Temp. -20°F to +180°F
Output 1-5V DC
Output Voltage 1-5V DC
Over Pressure Range 2000 psi
Overall Height 4.7"
Overall Length 2 1/2"
Overall Width 2 1/2"
Overpressure 2000 psi
Power Required 10-36V DC
Pressure Range 0 psi to 300 psi
Pressure Units Psi
Process Connection 2" Tri Clamp
Process Connection Size 2"
Process Connection Size - Transmitter 2"
Process Connection Type Triclamp
Range 0 psi to 300 psi
Range Units Psi
Response Time 5 ms
Series KS Series
Storage Temperature Range -65°F to +250°F
Thermal Error -0.04% to +0.04%