ASHCROFT G17MEK42EW60# Pressure Transmitter, 0 PSI To 60 PSI, 4 To 20Ma Dc, 4-Pin M12 Connector | CN8YXM 5DDZ5
ASHCROFT G17MEK42EW60# Pressure Transmitter, 0 to 60 PSI, 4 to 20mA DC, 4-Pin M12 Connector, 7/16 Inch Male SAE
Item: CN8YXMModel: G17MEK42EW60#Cross Ref: 5DDZ5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Transmitter
Accuracy -0.5% to +0.5%
Burst Pressure 10x
Burst Pressure Range 10x
Compatible With Any Process Compatible With 316 Stainless Steel
Electrical Connection 4-Pin M12 Connector
Electrical Connections 4 Pin M12 Connector
Enclosure Rating IP67, NEMA 4X
Explosion/fire Proof No
Full-scale Accuracy ±0.50% Full Scale
Housing Material Glass Reinforced Nylon
Ip Rating IP67
Max. Loop Resistance 1227 ohms
Max. Operating Temp. 257°F
Max. Pressure 60 psi
Maximum Loop Resistance 1227 ohms
Mfr. Series G2 Series
Min. Operating Temp. -40°F
Min. Pressure 0 psi
Output 4-20 mA
Over Pressure Range 2x
Overpressure 2x Range
Process Connection Type SAE
Range 0 psi to 60 psi
Range Units Psi
Response Time 1 ms
Storage Temp. Range -40°F to +257°F
Thermal Error +/-3% (-4°F To +185°F)