ASHCROFT G17MEK42CD200# Pressure Transducer Range 0 To 200 Psi | AE3GRN 5DEF0
ASHCROFT G17MEK42CD200# Pressure Transmitter, 0 - 200 PSI, 4 - 20mA DC, DIN 43650 Form A Connector, 7/16 Inch SAE
Item: AE3GRNModel: G17MEK42CD200#Cross Ref: 5DEF0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Transducer
Accuracy -0.5% to +0.5%
Burst Pressure 10x
Burst Pressure Range 10x
Compatible With Any Process Compatible With 316 Stainless Steel
Electrical Connections DIN 43650 Form A Connector
Enclosure Rating IP67, NEMA 4X
Explosion/fire Proof No
Full-scale Accuracy -0.5% to +0.5%
Ip Rating IP67
Loop Resistance Dependent On Loop Supply Voltage
Max. Loop Resistance 1227 ohms
Max. Pressure 400 psi
Maximum Loop Resistance 1.227 ohms
Maximum Operating Temperature 257°F
Maximum Pressure 200 psi
Minimum Operating Temperature -40°F
Minimum Pressure 0 psi
Nema Rating NEMA 4X
No. Of Wire 2
Number Of Wires 2
Operating Temp. -40°F to +257°F
Output 4-20 mA
Power Required 9-36V DC
Pressure Range 0 psi to 200 psi
Process Connection Type SAE
Range 0 psi to 200 psi
Range Units Psi
Response Time 1 ms
Series G2 Series
Storage Temperature Range -40°F to +257°F
Thermal Error -3% to +3%