ASHCROFT G17MEK15DO60# Pressure Transmitter, 0 PSI To 60 PSI, 1 To 5V Dc, Din 43650 Form A Connector | CN8YRY 5LRR7
ASHCROFT G17MEK15DO60# Pressure Transmitter, 0 - 60 PSI, 1 - 5V DC, DIN 43650 Form A Connector, 7/16 in Male SAE
Item: CN8YRYModel: G17MEK15DO60#Cross Ref: 5LRR7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Transmitter
Accuracy -0.5% to +0.5%
Burst Pressure 10x
Burst Pressure Range 10x
Compatible With Any Process Compatible With 316 Stainless Steel
Electrical Connection DIN 43650 Form A Connector
Enclosure Rating IP67, NEMA 4X
Explosion/fire Proof No
Full-scale Accuracy ±0.50% Full Scale
Housing Material Glass Reinforced Nylon
Ip Rating IP67
Max. Operating Temp. 257°F
Max. Pressure 60 psi
Mfr. Series G2 Series
Min. Operating Temp. -40°F
Minimum Pressure 0 psi
Nema Rating NEMA 4X
Number Of Wires 3
Output 1-5V DC
Process Connection Type SAE
Range 0 psi to 60 psi
Range Units Psi
Response Time 1 ms
Storage Temp. Range -40°F to +257°F
Thermal Error +/-3% (-4°F To +185°F)