ASHCROFT G17MEK15DO500# Transducer 0 To 500 Psi Output 1 To 5vdc | AE4MBL 5LRT1
ASHCROFT G17MEK15DO500# Pressure Transmitter, 0 - 500 PSI, 1 - 5V DC, DIN 43650 Form A Connector, 7/16 in Male SAE
Item: AE4MBLModel: G17MEK15DO500#Cross Ref: 5LRT1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Transducer
Accuracy -0.5% to +0.5%
Burst Pressure 10x
Burst Pressure Range 10x
Compatible With Any Process Compatible With 316 Stainless Steel
Electrical Connection Size DIN 43650-A
Electrical Connections DIN 43650 Form A Connector
Enclosure Rating IP67, NEMA 4X
Explosion/fire Proof No
Full-scale Accuracy -0.5% to +0.5%
Housing Material 20% Glass Reinforced Nylon
Includes Instructions
Intrinsically Safe No
Ip Rating IP67
Max. Pressure 1000 psi
Maximum Operating Temperature 257°F
Maximum Pressure 500 psi
Minimum Operating Temperature -40°F
Minimum Pressure 0 psi
Nema Rating NEMA 4X
Number Of Wires 3
Operating Temp. -40°F to +257°F
Output 1-5V DC
Output Voltage 1-5V DC
Over Pressure Range 2x
Overpressure 2 x Range
Power Required 9-36V DC
Pressure Range 0 psi to 500 psi
Pressure Units Psi
Process Connection 7/16" Male SAE
Process Connection Gender Male
Process Connection Size 7/16"
Process Connection Type SAE
Range 0 psi to 500 psi
Range Units Psi
Response Time 1 ms
Series G2 Series
Storage Temperature Range -40°F to +257°F
Thermal Error -3% to +3%