ASHCROFT G17MEK15CD200# Pressure Transmitter, 0 PSI To 200 PSI, 1 To 5V Dc, Din 43650 Form A Connector | CN8YPF 5LRZ5
ASHCROFT G17MEK15CD200# Pressure Transmitter, 0 - 200 PSI, 1 - 5V DC, DIN 43650 Form A Connector, 7/16 in Male SAE
Item: CN8YPFModel: G17MEK15CD200#Cross Ref: 5LRZ5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Transmitter
Accuracy -0.5% to +0.5%
Burst Pressure 10x
Burst Pressure Range 10x
Compatible With Any Process Compatible With 316 Stainless Steel
Electrical Connection DIN 43650 Form A Connector
Enclosure Rating IP67, NEMA 4X
Explosion/fire Proof No
Full-scale Accuracy ±0.50% Full Scale
Housing Material Glass Reinforced Nylon
Includes Instructions
Intrinsically Safe No
Ip Rating IP67
Max. Operating Temp. 257°F
Max. Pressure 200 psi
Mfr. Series G2 Series
Min. Operating Temp. -40°F
Min. Pressure 0 psi
Nema Rating NEMA 4X
Number Of Wires 3
Output 1-5V DC
Over Pressure Range 2x
Overpressure 2x Range
Power Required 9-36V DC
Pressure Range 0 psi to 200 psi
Pressure Units Psi
Process Connection 7/16" Male SAE
Process Connection Gender Male
Process Connection Size 7/16"
Process Connection Type SAE
Range 0 psi to 200 psi
Range Units Psi
Response Time 1 ms
Storage Temp. Range -40°F to +257°F
Thermal Error +/-3% (-4°F To +185°F)