ASHCROFT G17M0242CD3000# Pressure Transducer Range 0 To 3000 Psi | AE3GRC 5DED2
ASHCROFT G17M0242CD3000# Pressure Transmitter, 0 - 3000 PSI, 4 - 20mA DC, DIN 43650 Form A Connector, 1/4 Inch NPT
Item: AE3GRCModel: G17M0242CD3000#Cross Ref: 5DED2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Transducer
Accuracy -0.5% to +0.5%
Burst Pressure Range 5x
Compatible With Any Process Compatible With 316 Stainless Steel
Explosion/fire Proof No
Features Thin Film Technology
Housing Material Stainless Steel
Includes Instructions
Intrinsically Safe No
Loop Resistance Dependent On Loop Supply Voltage
Max. Loop Resistance 1227 ohms
Max. Pressure 6000 psi
No. Of Wire 2
Number Of Wires 2
Operating Temp. -40°F to +257°F
Over Pressure Range 2x
Range 0 psi to 3000 psi