ASHCROFT G17M0242CD200# Pressure Transducer Range 0 To 200 Psi | AE3GQY 5DEA8
ASHCROFT G17M0242CD200# Pressure Transmitter, 0 - 200 PSI, 4 - 20mA DC, DIN 43650 Form A Connector, 1/4 Inch NPT
Item: AE3GQYModel: G17M0242CD200#Cross Ref: 5DEA8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Transducer
Accuracy -0.5% to +0.5%
Burst Pressure 10x
Burst Pressure Range 10x
Compatible With Any Process Compatible With 316 Stainless Steel
Electrical Connections DIN 43650 Form A Connector
Enclosure Rating IP67, NEMA 4X
Explosion/fire Proof No
Features Thin Film Technology
Full-scale Accuracy -0.5% to +0.5%
Housing Material 20% Glass Reinforced Nylon
Ip Rating IP67
Loop Resistance Dependent On Loop Supply Voltage
Max. Loop Resistance 1227 ohms
Max. Pressure 400 psi
Maximum Loop Resistance 1.227 ohms
Maximum Operating Temperature 257°F
Maximum Pressure 200 psi
Minimum Operating Temperature -40°F
Minimum Pressure 0 psi
Nema Rating NEMA 4X
No. Of Wire 2
Number Of Wires 2
Operating Temp. -40°F to +257°F
Output 4-20 mA
Over Pressure Range 2x
Overpressure 2 x Range
Power Required 9-36V DC
Pressure Range 0 psi to 200 psi
Process Connection Type NPT
Range 0 psi to 200 psi
Range Units Psi
Response Time 1 ms
Series G2 Series
Storage Temperature Range -40°F to +257°F
Thermal Error -3% to +3%