FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pressure Transducer |
| Accuracy | -0.5% to +0.5% |
| Burst Pressure | 10x |
| Burst Pressure Range | 10x |
| Cable Coating | PVC |
| Cable Length | 3 ft. |
| Compatible With | Any Process Compatible With 316 Stainless Steel |
| Electrical Connection | Shielded Cable |
| Electrical Connections | Cable & Wire Leads |
| Electrical Connections Size | 3 ft. |
| Enclosure Rating | IP67, NEMA 4X |
| Explosion/fire Proof | No |
| Full-scale Accuracy | -0.5% to +0.5% |
| Housing Material | 20% Glass Reinforced Nylon |
| Includes | Instructions |
| Intrinsically Safe | No |
| Ip Rating | IP67 |
| Max. Pressure | 60 psi |
| Maximum Operating Temperature | 257°F |
| Maximum Pressure | 30 psi |
| Minimum Operating Temperature | -40°F |
| Minimum Pressure | -15 psi |
| Nema Rating | NEMA 4X |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temp. | -40°F to +257°F |
| Output | 1-5V DC |
| Output Voltage | 1-5V DC |
| Over Pressure Range | 2x |
| Overpressure | 2 x Range |
| Power Required | 9-36V DC |
| Pressure Range | -15 psi to +30 psi |
| Pressure Units | Psi |
| Process Connection | 1/4" Male NPT |
| Process Connection Gender | Male |
| Process Connection Size | 1/4" |
| Process Connection Size - Transmitter | 1/4" |
| Process Connection Type | NPT |
| Range | 30 in. hg to 30 psi |
| Range Units | In. Hg |
| Response Time | 1 ms |
| Series | G2 Series |
| Storage Temperature Range | -40°F to +257°F |
| Thermal Error | -3% to +3% |
| Type Of Pressure | Compound |
| Wetted Materials | Stainless Steel |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.13 |
| Ship height (cm) | 16 |
| Ship length (cm) | 8.64 |
| Ship width (cm) | 3.56 |
| HS code | 9026204000 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Wires | Power Required | Operating Temp. | Accuracy | Housing Material | Output | Pressure Range | Process Connection | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| T27M0242EWVAC/30#GXCY | 2 | 9-36V DC | -40°F to +257°F | -0.25% to +0.25% | Nylon | 4-20 mA | -15 psi to +30 psi | 1/4" Male NPT | €348.12 | |
| T27M0242EW30#GXCY | 2 | 9-36V DC | -40°F to +257°F | -0.25% to +0.25% | Nylon | 4-20 mA | 0 psi to 30 psi | 1/4" Male NPT | €348.12 | |
| T27M0242EW60#GXCY | 2 | 9-36V DC | -40°F to +257°F | -0.25% to +0.25% | Nylon | 4-20 mA | 0 psi to 60 psi | 1/4" Male NPT | €348.12 | |
| T27M0242EW100#GXCY | 2 | 9-36V DC | -40°F to +257°F | -0.25% to +0.25% | Nylon | 4-20 mA | 0 psi to 100 psi | 1/4" Male NPT | €348.12 | |
| T27M0242EW200#GXCY | 2 | 9-36V DC | -40°F to +257°F | -0.25% to +0.25% | Nylon | 4-20 mA | 0 psi to 200 psi | 1/4" Male NPT | €348.12 | |
| T27M0242EW300#GXCY | 2 | 9-36V DC | -40°F to +257°F | -0.25% to +0.25% | Nylon | 4-20 mA | 0 psi to 300 psi | 1/4" Male NPT | €348.12 | |
| T27M0242EW500#GXCY | 2 | 9-36V DC | -40°F to +257°F | -0.25% to +0.25% | Nylon | 4-20 mA | 0 psi to 500 psi | 1/4" Male NPT | €348.12 |
Explore Products
- NEWCO JISB1111PHA2M05X020
- TB WOODS 4430V530 Variable Speed Belt, 53 Inch Pitch Length
- BROWNING 1070549 R2 1 3/4 Split Taper Bushing, 1.75 Inch Bore Size, 5.375 Inch Outer Dia., R2 Split Taper Bushing, Sintered Steel/ Ductile Iron
- CLEVELAND C75323 Ball End High Speed Steel, 1/32 Inch Milling Dia, 3/64 Inch Cut, 2 Inch Overall Length
- SLOAN 393008
- HOFFMAN CTLCH3SS 17821 Latch Hardware Kit, 304 SS
- PARKER 14E15A13FCS090
- LEWISBINS PB1011-5 Blue Hang And Stack Bin 10-7/8 Inch Length 11 Inch Width
Popular Search Queries
- Ashcroft 351132fd25sxcylm100iwd
- Ashcroft 351130fd25sxcylm15psid
- Ashcroft 351130fd25sxcylm100psid
- Ashcroft 451134edrqmxcylm3iwd
- Ashcroft 451134edrqmxcylm50iwd
- Ashcroft 451134edrqmxv5cylm-6iwd
- Ashcroft 351132fd25sxcylm200iwd
- Ashcroft 351130fd25sxcylm60psid
- Ashcroft 351132fd25sxcylm25iwd
- Ashcroft 451134edrqmxcylm40iwd
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Detection and Shut-Off Systems
- Step Drill Bit Sets
- HID Ballast Ignitors
- Electronic Flowmeter Accessories
- Specialty Waste Containers
- AKRO-MILS 33224 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- PLAST-O-MATIC VBS Series Compact And Self Closing Vacuum Breakers
- ANVIL 001G Series Adjustable Clevis Hangers, Electro-Galvanized Steel, Imperial
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Amber Media Bottles
- TROEMNER Calibration Weight
- EAGLE Storage Transport Bag
- E JAMES & CO Edging Silicone
- MARTIN SPROCKET Single Bored To Size Winch Type Roller Chain Sprockets, 80 Chain Number
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ASHCROFT G17M0215F2VAC/30# Pressure Transmitter, -15 to 30 PSI, 1 to 5V DC, Cable & Wire Leads, 1/4 Inch Male NPT
€278.75 /unit
