ASHCROFT G17M0215EW5000# Transducer 0 To 5000 Psi Output 1 To 5vdc | AE4MBT 5LRU5
ASHCROFT G17M0215EW5000# Pressure Transmitter, 0 to 5000 PSI, 1 to 5V DC, 4-Pin M12 Connector, 1/4 Inch Male NPT
Item: AE4MBTModel: G17M0215EW5000#Cross Ref: 5LRU5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Transducer
Accuracy -0.5% to +0.5%
Burst Pressure 5x
Burst Pressure Range 5x
Compatible With Any Process Compatible With 316 Stainless Steel
Electrical Connections 4 Pin M12 Connector
Enclosure Rating IP67, NEMA 4X
Explosion/fire Proof No
Full-scale Accuracy -0.5% to +0.5%
Housing Material 20% Glass Reinforced Nylon
Ip Rating IP67
Max. Pressure 7500 psi
Maximum Operating Temperature 257°F
Maximum Pressure 5000 psi
Minimum Operating Temperature -40°F
Minimum Pressure 0 psi
Nema Rating NEMA 4X
Number Of Wires 3
Operating Temp. -40°F to +257°F
Output 1-5V DC
Output Voltage 1-5V DC
Over Pressure Range 1.5x
Overpressure 1.5 x Range
Power Required 9-36V DC
Pressure Range 0 psi to 5000 psi
Process Connection Type NPT
Range 0 psi to 5000 psi
Range Units Psi
Response Time 1 ms
Series G2 Series
Storage Temperature Range -40°F to +257°F
Thermal Error -3% to +3%