ASHCROFT G17M0215DO100# Transducer 0 To 100 Psi Output 1 To 5vdc | AE4MAW 5LRN6
ASHCROFT G17M0215DO100# Pressure Transmitter, 0 - 100 PSI, 1 - 5V DC, DIN 43650 Form A Connector, 1/4 in Male NPT
Item: AE4MAWModel: G17M0215DO100#Cross Ref: 5LRN6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Transducer
Accuracy -0.5% to +0.5%
Burst Pressure 10x
Burst Pressure Range 10x
Compatible With Any Process Compatible With 316 Stainless Steel
Electrical Connection Size DIN 43650-A
Explosion/fire Proof No
Full-scale Accuracy -0.5% to +0.5%
Housing Material 20% Glass Reinforced Nylon
Ip Rating IP67
Max. Pressure 200 psi
Maximum Operating Temperature 257°F
Maximum Pressure 100 psi
Minimum Operating Temperature -40°F
Minimum Pressure 0 psi
Nema Rating NEMA 4X
Number Of Wires 3
Operating Temp. -40°F to +257°F
Output 1-5V DC
Output Voltage 1-5V DC
Power Required 9-36V DC
Pressure Range 0 psi to 100 psi
Pressure Units Psi
Process Connection 1/4" Male NPT
Process Connection Gender Male
Process Connection Size 1/4"
Process Connection Size - Transmitter 1/4"
Process Connection Type NPT
Range 0 psi to 100 psi
Thermal Error -3% to +3%