ASHCROFT G17M0142CD3000# Pressure Transmitter, 0 PSI To 3000 PSI, 4 To 20Ma Dc, Din 43650 Form A Connector | CN8YPT 5DEE3
ASHCROFT G17M0142CD3000# Pressure Transmitter, 0 - 3000 PSI, 4 - 20mA DC, DIN 43650 Form A Connector, 1/8 Inch NPT
Item: CN8YPTModel: G17M0142CD3000#Cross Ref: 5DEE3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Transmitter
Accuracy -0.5% to +0.5%
Burst Pressure 5x
Burst Pressure Range 5x
Compatible With Any Process Compatible With 316 Stainless Steel
Electrical Connection DIN 43650 Form A Connector
Enclosure Rating IP67, NEMA 4X
Explosion/fire Proof No
Full-scale Accuracy ±0.50% Full Scale
Housing Material Glass Reinforced Nylon
Ip Rating IP67
Max. Loop Resistance 1227 ohms
Max. Operating Temp. 257°F
Max. Pressure 3000 psi
Maximum Loop Resistance 1227 ohms
Mfr. Series G2 Series
Min. Operating Temp. -40°F
Min. Pressure 0 psi
Nema Rating NEMA 4X
No. Of Wire 2
Number Of Wires 2
Output 4-20 mA
Power Required 9-36V DC
Pressure Range 0 psi to 3000 psi
Pressure Units Psi
Process Connection 1/8" Male NPT
Process Connection Gender Male
Process Connection Size 1/8"
Process Connection Size - Transmitter 1/8"
Process Connection Type NPT
Range 0 psi to 3000 psi
Range Units Psi
Response Time 1 ms
Storage Temp. Range -40°F to +257°F
Thermal Error +/-3% (-4°F To +185°F)