ASHCROFT G17M0142CD200# Pressure Transducer Range 0 To 200 Psi | AE3GRJ 5DED9
ASHCROFT G17M0142CD200# Pressure Transmitter, 0 - 200 PSI, 4 - 20mA DC, DIN 43650 Form A Connector, 1/8 Inch NPT
Item: AE3GRJModel: G17M0142CD200#Cross Ref: 5DED9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Transducer
Accuracy -0.5% to +0.5%
Burst Pressure 10x
Burst Pressure Range 10x
Explosion/fire Proof No
Full-scale Accuracy -0.5% to +0.5%
Housing Material 20% Glass Reinforced Nylon
Ip Rating IP67
Loop Resistance Dependent On Loop Supply Voltage
Max. Loop Resistance 1227 ohms
Max. Pressure 400 psi
Maximum Loop Resistance 1.227 ohms
Maximum Operating Temperature 257°F
Maximum Pressure 200 psi
Minimum Operating Temperature -40°F
Minimum Pressure 0 psi
Nema Rating NEMA 4X
No. Of Wire 2
Number Of Wires 2
Operating Temp. -40°F to +257°F
Output 4-20 mA
Power Required 9-36V DC
Pressure Range 0 psi to 200 psi
Pressure Units Psi
Process Connection 1/8" Male NPT
Process Connection Gender Male
Process Connection Size 1/8"
Process Connection Size - Transmitter 1/8"
Process Connection Type NPT
Range 0 psi to 200 psi
Thermal Error -3% to +3%