ASHCROFT E2GC3CM0442FCX03F15# Pressure Transmitter, 0 - 15 PSI, 4 - 20mA DC, Cable, 1/2 Inch NPT, IP65/4X, 3 ft Cable Lg
Item: CN8YVAModel: E2GC3CM0442FCX03F15#Cross Ref: 797RV8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Transmitter
Burst Pressure 5x
Burst Pressure Range 5x
Cable Length 3 ft.
Calibration Certificate Included Yes
Electrical Connection Overmold Cable
Enclosure Rating IP67, NEMA 4X
Features External Magnetic, Standard Ranges From Vacuum To 20,000 psi, Wide Assortment Of Analog Outputs
Full-scale Accuracy ±0.25% Of Span
Housing Material Stainless Steel
Ip Rating IP67
Max. Loop Resistance 1200 ohms
Max. Operating Temp. 257°F
Max. Pressure 15 psi
Maximum Loop Resistance 1200 ohms
Mfr. Series E2G Series
Min. Operating Temp. -40°F
Nema Rating NEMA 4X
No. Of Wire 2
Number Of Wires 2
Output 4-20 mA
Over Pressure Range 15 psi
Overall Height 4.34"
Overall Width 0.87"
Overpressure 15 psi
Power Required 9-36V DC
Pressure Range 15 psi
Pressure Type Absolute
Pressure Units Psi
Process Connection 1/2" Male NPT
Process Connection Gender Male
Process Connection Size 1/2"
Process Connection Type NPT
Response Time 4 ms
Safety Rating Class A, Group 1
Storage Temp. Range -58°F to +257°F
Thermal Error -0.005% to +0.005%