ASHCROFT E2GB3CM0442FCX03F150# Pressure Transmitter, 0 to 150 PSI, 4 to 20mA DC, Cable, 1/2 Inch Male NPT, IP67 /4X
Item: CN8YVGModel: E2GB3CM0442FCX03F150#Cross Ref: 797RW2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Transmitter
Burst Pressure 8x
Burst Pressure Range 8x
Enclosure Rating IP67, NEMA 4X
Features External Magnetic, Standard Ranges From Vacuum To 20,000 psi, Wide Assortment Of Analog Outputs
Full-scale Accuracy ±0.25% Of Span
Housing Material Stainless Steel
Ip Rating IP67
Max. Loop Resistance 1200 ohms
Max. Operating Temp. 257°F
Max. Pressure 150 psi
Maximum Loop Resistance 1200 ohms
Nema Rating NEMA 4X
No. Of Wire 2
Number Of Wires 2
Output 4-20 mA
Over Pressure Range 150 psi
Overall Height 4.34"
Overall Width 0.87"
Overpressure 150 psi
Power Required 9-36V DC
Pressure Range 150 psi
Pressure Type Absolute
Pressure Units Psi
Process Connection 1/2" Male NPT
Process Connection Gender Male
Process Connection Size 1/2"
Process Connection Type NPT
Response Time 4 ms
Safety Rating Class A, Group 1
Storage Temp. Range -58°F to +257°F
Thermal Error -0.005% to +0.005%