ASHCROFT E2GB3CM0205FCX03F100# Pressure Transmitter, 100 Psi, 0 To 5Vdc, Overmold Cable, 1/4 Inch Male Npt, Ip67 /Nema 4X | CN8YUF 797RP2
ASHCROFT E2GB3CM0205FCX03F100# Pressure Transmitter, 0 to 100 PSI, 0 to 5VDC, Cable, 1/4 Inch Male NPT, 3 ft Cable Lg
Item: CN8YUFModel: E2GB3CM0205FCX03F100#Cross Ref: 797RP2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Transmitter
Burst Pressure 8x
Burst Pressure Range 8x
Cable Length 3 ft.
Calibration Certificate Included Yes
Electrical Connection Overmold Cable
Enclosure Rating IP67, NEMA 4X
Features External Magnetic, Standard Ranges From Vacuum To 20,000 psi, Wide Assortment Of Analog Outputs
Full-scale Accuracy ±0.25% Of Span
Housing Material Stainless Steel
Ip Rating IP67
Max. Loop Resistance 1200 ohms
Max. Operating Temp. 257°F
Max. Pressure 100 psi
Maximum Loop Resistance 1200 ohms
Mfr. Series E2G Series
Min. Operating Temp. -40°F
Nema Rating NEMA 4X
Number Of Wires 3
Output 0-5V DC
Over Pressure Range 100 psi
Overall Height 4.34"
Overall Width 0.87"
Power Required 9-36V DC
Pressure Range 100 psi
Pressure Type Absolute
Pressure Units Psi
Process Connection 1/4" Male NPT
Process Connection Gender Male
Process Connection Size 1/4"
Process Connection Type NPT
Response Time 4 ms
Safety Rating Class A, Group 1
Storage Temp. Range -58°F to +257°F
Thermal Error -0.005% to +0.005%