ASHCROFT A4SBF0242D05000# Intrinsically Safe Transducer 0 To 5000psi | AE3GGG 5DDJ6
ASHCROFT A4SBF0242D05000# Pressure Transmitter, 0 to 5000 PSI, 4 to 20mA DCForm A DIN 43650-A, IP65 /4X
Item: AE3GGGModel: A4SBF0242D05000#Cross Ref: 5DDJ6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Intrinsically Safe Transducer
Accuracy -0.5% to +0.5%
Burst Pressure 1.5x Range
Compatible With Any Process Compatible With 316 Stainless Steel
Electrical Connection Din 43650 Form A Connector, With Mating Connection Entry
Electrical Connections DIN 43650 Form A Connector
Enclosure Rating IP65, NEMA 4X
Explosion/fire Proof No
Features Board Microprocessor, Explosion Proof And Flame Proof Approvals
Fitting Material Stainless Steel
Ip Rating IP65
Loop Resistance Dependent On Loop Supply Voltage
Material Stainless Steel
Max. Pressure 7500 psi
Maximum Operating Temperature 257°F
Maximum Pressure 5000 psi
Minimum Operating Temperature -40°F
Minimum Pressure 0 psi
Nema Rating NEMA 4X
Number Of Wires 2
Operating Temp. -40°F to +257°F
Output 4-20 mA
Overall Height 4.45"
Overall Width 1.06"
Power Required 12-30V DC
Pressure Range 0 psi to 5000 psi
Pressure Units Psi
Process Connection 1/4" NPT Female
Process Connection Gender Female
Process Connection Size 1/4"
Process Connection Type NPT
Product Type Intrinsically Safe-Rated Transmitter
Range 0 psi to 5000 psi
Response Time 2 ms
Safety Rating Class I, II And III Div. 1 And 2 Groups A, B, C, D, F And G
Series A4 Series
Storage Temperature Range -40°F to +257°F
Thermal Error -2% to +2%