ASHCROFT A4BCM0242D01000# Intrinsically Safe Transducer 0 To 1000psi | AE3GFD 5DDG0
ASHCROFT A4BCM0242D01000# Pressure Transmitter, 0 to 1000 PSI, 4 to 20mA DCForm A DIN 43650-A, IP65 /4X
Item: AE3GFDModel: A4BCM0242D01000#Cross Ref: 5DDG0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Intrinsically Safe Transducer
Accuracy -0.25% to +0.25%
Burst Pressure 1.5x Range
Compatible With Any Process Compatible With 316 Stainless Steel
Electrical Connection Din 43650 Form A Connector, With Mating Connection Entry
Electrical Connections DIN 43650 Form A Connector
Enclosure Rating IP65, NEMA 4X
Explosion/fire Proof No
Fitting Material Stainless Steel
Housing Material Stainless Steel
Ip Rating IP65
Loop Resistance Dependent On Loop Supply Voltage
Material Stainless Steel
Max. Pressure 2000 psi
Maximum Operating Temperature 257°F
Maximum Pressure 1000 psi
Minimum Operating Temperature -40°F
Minimum Pressure 0 psi
Nema Rating NEMA 4X
Number Of Wires 2
Operating Temp. -40°F to +257°F
Output 4-20 mA
Power Required 12-30V DC
Pressure Range 0 psi to 1000 psi
Pressure Units Psi
Process Connection 1/4" NPT Male
Process Connection Gender Male
Process Connection Size 1/4"
Process Connection Type NPT
Product Type Intrinsically Safe-Rated Transmitter
Range 0 psi to 1000 psi
Series A4 Series
Thermal Error -2% to +2%