ASHCROFT 451379SSL04LVAC/60# Process Compound Gauge, 0 to 60 PSI, White, 4 1/2 Inch Dial, 1/2 Inch NPT Male, Bottom, 4X
Item: CN8XWXModel: 451379SSL04LVAC/60#Cross Ref: 6WZV6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Compound Gauge
Accuracy -0.5% to +0.5%
Accuracy Grade ASME B40.100 Grade 2A
Accuracy Scale Full Scale
Ambient Operating Temperature Range 20°F to 150°F
Ambient Temp. Range +20°F to +150°F
Application Test
Basic Gauge Case Material Plastic
Basic Gauge Sensor Material Stainless Steel
Basic Gauge Socket Material Stainless Steel
Bezel Material Polypropylene
Blowout Safety Back Yes
Bolt Circle Dia. 5 3/8"
Bolt Circle Diameter 5.375"
Calibration Certificate Included No
Case Color Black
Case Construction Solid Front With Pressure Relief Back
Case Depth 3 3/8"
Case Dia. 5.812"
Case Finish Epoxy Coated
Case Material Epoxy Coated Aluminum
Cleaned For Oxygen Service No
Color Black
Connection Location Lower
Dial Color White
Dial Face Color White
Dial Face Material Aluminum
Dry Dampening Feature None
Field Fillable Yes
For Use With Media Compatible With Bronze
Freeze Resistant Movement No
Gauge Accuracy Grade Grade 2A Process
Gauge Case Color Black
Gauge Case Liquid Glycerin
Gauge Case Material Aluminum
Gauge Connection Location Bottom
Gauge Connection Size 1/2"
Gauge Filled With Glycerin
Gauge Nominal Dial Size 4 1/2"
Gauge Panel Mountable No
Gauge Wetted Parts Stainless Steel
Hazardous Location Rating Not Rated
Includes Mounting Hardware No
Includes Vent Plug No
Ip Rating, Nema Rating IP66, NEMA 4X
Lens Material Glass
Lens Material - Gauge Glass
Liquid Filled Yes
Liquid-filled Case Yes
Material Grade Grade 316L
Mounting Hardware Included No
Mounting Type Flush Mount, Stem Mount, Surface Mount
Movement Material Stainless Steel
Movement Material Grade Grade 400
Movement Type Rotary
Non-sparking No
Panel Mount Characteristics 3 0.218 Dia Holes On 5-3/8 Dia Bolt Circle
Panel-mountable No
Pointer Characteristics Micrometer Adjustable
Pointer Color Black
Pointer Material Aluminum
Pressure And Vacuum Gauge Type Compound Gauge
Pressure Gauge Type Process Pressure Gauge
Pressure Range Type Compound
Primary Pressure Range 0 psi to 60 psi