ASHCROFT 351009SW02L5000# Industrial Pressure Gauge, 0 To 5000 PSI, 3 1/2 Inch Dial, 1/4 Inch Npt Male, 1009 | CN8XUM 33HT21
ASHCROFT 351009SW02L5000# Industrial Pressure Gauge, 0 to 5000 PSI, 3 1/2 Inch Dial, 1/4 Inch NPT Male, Bottom
Item: CN8XUMModel: 351009SW02L5000#Cross Ref: 33HT21
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Gauge
Accuracy -1% to +1%
Accuracy Grade ASME B40.100 Grade 1A
Accuracy Scale Full Scale
Ambient Operating Temperature Range -40°F to +200°F
Ambient Temp. Range -40°F to +200°F
Basic Gauge Case Material Stainless Steel
Basic Gauge Sensor Material Stainless Steel
Basic Gauge Socket Material Stainless Steel
Bezel Material Stainless Steel
Bezel Material Grade Grade 304
Bezel Mounting Type Bayonet
Blowout Safety Back No
Burst Pressure 25300 psi
Calibration Certificate Included No
Case Color Metallic
Case Construction Welded Joint
Case Depth 1 1/4"
Case Dia. 3.89"
Case Grade Grade 304
Connection Location Lower
Dia. 3.89"
Dial Color White
Dial Face Color White
Dial Face Material Aluminum
Dry Dampening Feature None
Field Fillable No
Freeze Resistant Movement No
Gauge Accuracy Grade Grade 1A Industrial
Gauge Panel Mountable No
Gauge Primary Range No.ed Graduations 500
Gauge Primary Range Units Psi
Gauge Wetted Parts Stainless Steel
Graduations 500 psi
Hazardous Location Rating Not Rated
Includes Mounting Hardware No
Includes Vent Plug Yes
Ip Rating, Nema Rating IP54 (Plug Vented), IP65 (Plug Closed), NEMA 4 (Plug Closed)
Liquid-filled Case No
Material Grade Grade 316L
Mounting Hardware Included No
Mounting Type Stem Mount
Movement Material Stainless Steel
Movement Material Grade Grade 304
Panel-mountable No
Pointer Color Black
Pointer Material Aluminum
Pressure And Vacuum Gauge Type Pressure Gauge
Pressure Gauge Type Industrial Pressure Gauge
Pressure Range 0 psi to 5000 psi
Pressure Range Type Pressure
Primary Pressure Range 0 psi to 5000 psi
Primary Pressure Scale Color Black
Primary Range No.ed Graduations 500
Primary Range Smallest Graduation 50
Primary Range Units Psi
Primary Scale Minor Graduations 50
Primary Scale Numeric Increments 500
Process Connection Type NPT
Process Temperature Range -40°F to +250°F
Range 0 psi to 5000 psi
Removable Bezel Yes
Scale Type Single
Sensor Grade Grade 316L
Sensor Material Stainless Steel
Sensor Type Bourdon Tube
Series 1009 Series
Smallest Graduation 50 psi