ASHCROFT 351009AW02L100# Gauge Pressure 304 Stainless Steel 3-1/2 Inch | AH3QWM 33HR59
ASHCROFT 351009AW02L100# Industrial Pressure Gauge, Corrosion-Resistant Case, 0 to 100 PSI, 3 1/2 Inch Dial, Bottom
Item: AH3QWMModel: 351009AW02L100#Cross Ref: 33HR59
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Gauge
Accuracy -1% to +1%
Accuracy Grade ASME B40.100 Grade 1A
Accuracy Scale Full Scale
Ambient Operating Temperature Range -40°F to +200°F
Application General Purpose
Basic Gauge Case Material Stainless Steel
Basic Gauge Sensor Material Bronze
Basic Gauge Socket Material Brass
Blowout Safety Back No
Calibration Certificate No
Calibration Certificate Included No
Case Color Silver
Case Material Stainless Steel
Cleaned For Oxygen Service No
Color Silver
Compatible Process Media Deionized Water
Connection Location Lower
Connection Size 1/4"
Dia. 3.89"
Dial Color White
Dial Face Material Aluminum
Dial Size 3 1/2"
Dry Dampening Feature Not Available
Field Fillable No
Freeze Resistant Movement No
Gauge Accuracy Grade Grade A Industrial
Gauge Application Corrosion Resistant Case
Gauge Case Liquid None
Gauge Case Material Stainless Steel
Gauge Case Material Grade Grade 304
Gauge Connection Location Bottom
Gauge Connection Size 1/4"
Gauge Nominal Dial Size 3 1/2"
Gauge Panel Mountable No
Gauge Primary Range No.ed Graduations 10
Gauge Primary Range Units Psi
Gauge Socket Material Brass
Gauge Type Powerflex Movement
Gauge Wetted Parts Brass, Bronze
Graduations 10 psi
Hazardous Location Rating Not Rated
Includes Mounting Hardware No
Includes Vent Plug No
Ip Rating, Nema Rating Not Rated
Lens Material Polycarbonate
Lens Material - Gauge Plastic
Liquid Filled No
Liquid-filled Case No
Mounting Hardware Included No
Nominal Dial Size 3 1/2"
Non-sparking No
Operating Temp. Range -40°F to +200°F
Panel-mountable No
Pressure And Vacuum Gauge Type Pressure Gauge
Pressure Gauge Type Industrial Pressure Gauge
Pressure Range 0 psi to 100 psi
Pressure Range Type Pressure
Primary Application General Purpose
Primary Pressure Range 0 psi to 100 psi
Primary Range No.ed Graduations 10
Primary Range Smallest Graduation 2
Primary Range Units Psi
Primary Scale Units Psi
Process Connection 1/4" NPT Male
Process Connection Gender Male
Process Connection Location Bottom
Process Connection Size 1/4"
Process Connection Type NPT
Range 0 psi to 100 psi
Removable Bezel No
Scale Type Single
Sensor Material Bronze
Sensor Material Grade Grade 316 , Stainless Steel
Series 1009 Series
Smallest Graduation 2 psi
Socket Material Aluminum Bronze
Vibration Resistance Liquid Filled
Wetted Materials Brass, Bronze
Wetted Parts Material Brass, Bronze
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.23
Ship height (cm)10.52
Ship length (cm)9.88
Ship width (cm)9.88
Country of OriginUS
Product Details:
    • Gauge Accuracy : +/-1.00%