FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Thermowell |
| Application | Biotech, Chemical Plant, Food And Beverage, Petrochemical Plant, Pharmaceutical, Water And Wastewater Temperature Control |
| Food Safe | No |
| For Stem Diameter | 1/4" |
| For Stem Length | 18" |
| For Thermometer Thread Connection Size | 1/2" |
| For Thermometer Thread Size | 1/2" |
| For Thermometer Thread Type | NPSM |
| Grade | Grade 316 |
| Includes Cap And Chain | No |
| Includes Lagging | No |
| Insert Length | 16 1/2" |
| Insertion Length | 16 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Operating Pressure | 7000 psi |
| Max. Operating Temp. | 700°F |
| Maximum Operating Pressure | 7000 psi @ 100°F |
| Maximum Operating Temperature | 700°F at 3700 psi |
| Neck Extension | 1 3/4" |
| Nsf Rated | No |
| Process Connection | 1" MNPT |
| Process Connection Size | 1" |
| Process Connection Type | MNPT |
| Shank Type | Straight |
| Thermowell Type | Threaded |
| Thread Gender | Male |
| Thread Size | 1" |
| Thread Type | NPT |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.72 |
| Ship height (cm) | 46.36 |
| Ship length (cm) | 3.49 |
| Ship width (cm) | 3.49 |
| Country of Origin | CA |
Product Variants
| Product | Model | Insert Length | Includes Lagging | Neck Extension | Process Connection Size | For Stem Length | Insertion Length | Process Connection | Thermowell Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
75W2250HT260C | 22 1/2" | No | 1 3/4" | 3/4" | 24" | 22 1/2" | 3/4" MNPT | Threaded | €507.40 | |
![]() |
10W2250ST260C | 22 1/2" | No | 1 3/4" | 1" | 24" | 22 1/2" | 1" MNPT | Threaded | €586.67 | |
![]() |
50W0750LST260S | 7 1/2" | Yes | 4 3/4" | 1/2" | 12" | - | - | Threaded | €192.58 | |
![]() |
75W1650LRT260S | 16 1/2" | Yes | 4 3/4" | 3/4" | 21" | 16 1/2" | 3/4" MNPT | Threaded | €504.73 | |
![]() |
10W1050HT260C | 10 1/2" | No | 1 3/4" | 1" | 12" | 10 1/2" | 1" MNPT | Threaded | €247.07 | |
![]() |
10W2250HT260S | 22 1/2" | No | 1 3/4" | 1" | 24" | 22 1/2" | 1" MNPT | Threaded | €648.12 | |
![]() |
10W0162LSM260S | 1 5/8" | Yes | 2.562" | 1" | 4" | 1 5/8" | 1" MNPT | Threaded | €151.77 |
Explore Products
- SHARPE VALVES SV44834SW020 Globe Valve Class 800 2 Inch
- DEVILBISS N044359 Tube Seal
- RIDGID 94037 Bracket, Rear Assembly
- SPEC E00940120620S Extension Spring, Stainless Steel, 31/50 Inch Overall Length, Passivated
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL8119V Female Connector, Straight, 15A 125V, 5-15R, White
- SPEARS VALVES 7128T1-005C Full Port Ball Valve, Horizontal, JIS Socket, 16mm, 3-Way, T1 Port, EPDM
- DANFOSS 195B0147 Compressor, 120V, 1.2 Hp
- TITAN FASTENERS JGL10UP10
Popular Search Queries
- Ashcroft 351130fd25sxcylm60psid
- Ashcroft 351130fd25sxcylm15psid
- Ashcroft 451134edrqmxv5cylm-6iwd
- Ashcroft 451134edrqmxcylm3iwd
- Ashcroft 351130fd25sxcylm100psid
- Ashcroft 451134edrqmxcylm40iwd
- Ashcroft 451134edrqmxcylm50iwd
- Ashcroft 351132fd25sxcylm200iwd
- Ashcroft 351132fd25sxcylm25iwd
- Ashcroft 351132fd25sxcylm100iwd
Explore More
- ALL GEAR
- KEYSHAFT
- MITEE-BITE PRODUCTS INC
- VNM SIGNMAKER
- DRUCKER DIAGNOSTICS
- Medical Scales
- Eyebolts
- Air Hammer Chisel Retainers
- Flexible Ducts
- Vortex Coolers
- PROTO Flex Impact Socket, 1/4 Inch Drive Size
- AKRO-MILS 30290 Akrobins Super Size Bins
- ANSELL G12P Alphatec Natural Rubber Gloves
- SK PROFESSIONAL TOOLS Speeder Handle
- COOPER B-LINE Type 1 Small Panel Enclosures
- SIEMENS Temperature Sensors
- STARRETT 94314 Series Meatkutter Premium Polished Steel Band Saw Blade Coil Stock
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ASHCROFT 10W1650ST260C Threaded Thermowell, 1 in MNPT, For 18 in Stem Lg, 16 1/2 in Insertion Lg, Male, 316 SS
€374.18 /unit


