ARO K313SD-120-A Solenoid Air Control Valve, 120V Ac, 3/8 Inch Size Pipe Size, 20 To 150 Psi | CN8WAF 1XWU4
ARO K313SD-120-A Solenoid Air Control Valve, 120V Ac, 3/8 Inch Size Pipe Size, 20 To 150 Psi
Item: CN8WAFModel: K313SD-120-ACross Ref: 1XWU4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Solenoid Air Control Valve
Actuator Type Double Solenoid
Ambient Temp. Range -10°F to +180°F
Body Features Single
Body Material Aluminum
Body Style Body Ported
Center Position Closed
Coefficient Of Volume 2.3
Electrical Connection DIN Connectors
Electrical Connection Type Din Solenoid Connector
Exhaust Port Connection Gender Female
Exhaust Port Connection Size 3/8"
Exhaust Port Connection Type NPT
Fail Position Closed
For Media Air
Includes Mounting Hardware Mounting Hardware Not Included
Includes Solenoid Coil Yes
Inlet Port Connection Gender Female
Inlet Port Connection Size 3/8"
Inlet Port Connection Type NPT
Lubrication Lubrication Required
Max. Flow 83 CFM
Nema Classification NEMA 4
Nema Rating 4
Number Of Positions 3
Number Of Ways 4
Operating Pressure - Maximum 150 psi
Operating Pressure - Minimum 20 psi
Operating Temperature - Maximum 180°F
Operating Temperature - Minimum -10°F
Operational Pressure Range 20 psi to 150 psi
Overall Height 2 9/16"
Overall Length 9 11/16"
Overall Width 3 1/2"
Override Non-Locking
Pilot Port Connection Gender Female
Pilot Port Connection Size 10-32
Pilot Port Connection Type NPT
Pilot Type Internal Pilot
Pipe Size 3/8"
Power Consumption 6.9 W
Product Type Solenoid Air Control Valve
Response Time 60 ms
Return Action Solenoid Return
Series K
Shifting Technology Solenoid, Pilot
Spool Material Aluminum
Standards Rohs Compliant, Ul Listed
Vacuum Rating Vacuum Operable
Valve Action Normally Closed
Valve Type Spool
Valve Ways And Positions 4-Way/3-Position
Voltage 120V AC