FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Solenoid Air Control Valve |
| Actuator Type | Single Solenoid |
| Actuator/return | Solenoid/Spring |
| Ambient Temp. Range | 0°F to +180°F |
| Body Features | Single |
| Body Material | Zinc |
| Body Style | Body Ported |
| Cfm | 50 CFM |
| Coefficient Of Volume | 1.5 |
| Electrical Connection | DIN Connectors |
| Electrical Connection Type | Din Solenoid Connector |
| Exhaust Port Connection Gender | Female |
| Exhaust Port Connection Size | 1/4" |
| Exhaust Port Connection Type | NPT |
| Fail Position | Open |
| Flow Rate - Maximum | 50 CFM |
| For Media | Air |
| Includes Mounting Hardware | Mounting Hardware Not Included |
| Includes Solenoid Coil | Yes |
| Inlet Port Connection Gender | Female |
| Inlet Port Connection Size | 1/4" |
| Inlet Port Connection Type | NPT |
| Nema Classification | NEMA 4 |
| Nema Rating | 4 |
| Number Of Positions | 2 |
| Number Of Ways | 4 |
| Operating Pressure - Maximum | 150 psi |
| Operating Temperature - Maximum | 180°F |
| Operating Temperature - Minimum | 0°F |
| Overall Length | 3 7/16" |
| Overall Width | 1 15/16" |
| Override | Non-Locking |
| Pilot Port Connection Gender | Female |
| Pilot Port Connection Size | 10-32 |
| Pilot Port Connection Type | NPT |
| Pilot Type | Internal Pilot |
| Pipe Size | 1/4" |
| Power Consumption | 6.9 W |
| Pressure | 50 psi to 150 psi |
| Pressure Rating | 50 psi to 150 psi |
| Product Type | Solenoid Air Control Valve |
| Response Time | 22 ms |
| Return Action | Spring Return |
| Series | Alpha Series |
| Shifting Technology | Pilot, Solenoid |
| Spool Material | Aluminum |
| Vacuum Range | 29 in. hg |
| Vacuum Range | 29" Hg |
| Vacuum Rating | Vacuum Operable |
| Valve Action | Normally Open |
| Valve Type | Spool |
| Voltage | 120V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 8.26 |
| Ship length (cm) | 8.89 |
| Ship width (cm) | 4.92 |
| HS code | 8481809050 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Coefficient Of Volume | Body Style | Overall Width | Pipe Size | Cfm | Voltage | Override | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
A213SS-120-A | 1.7 | Base Mounted | 2 7/16" | 3/8" | 61 CFM | 120V AC | Non-Locking | 3 7/16" | €364.21 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 019850 60HCBM Elastomeric Coupling, Shaft Size 50.0 Mm, Rating 3800 Rpm
- BALDOR / DODGE 016442 80HCB Elastomeric Coupling, Shaft Size 50.0 Mm, Rating 2000 Rpm
- SMC VALVES AW40-04H-B Filter Regulator, 1/2 Port Size
- HAMILTON S-FM-6RT Wheel, Swivel Caster, 6 X 2 1/2 Inch Size, Cast Iron Wheel
- NORLAKE 150306 NOR-LAKE SCIENTIFIC 150306
- PETERSEN PRODUCTS 939-1060-24 Launch Cylinder, 6 Inch Flange Size, 24 Inch Length
- METRO 65130-IP Table Truck 3 Shelf 39x60x18
- MAIN FILTER INC. MF0183391 306545 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 38.58 Inch Height
Explore More
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ARO A212SS-120-A Solenoid Air Control Valve 1/4 Inch 120vac
€263.44 /unit
