FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Carbide Insert |
| Ansi Code | VNMG 331 UD52 |
| Ansi Number | VNMG 331 UD52 |
| Chip-breaker | Yes |
| Chip-breaker Code | Zx2 |
| Clearance Angle | 0° |
| Coating | TiAlN |
| Corner Radius | 1/64" |
| Cutting Application | Boring, Turning |
| Cutting Direction | Neutral |
| Finish - Machining | TiAlN |
| Grade | Grade UD52 |
| Included Angle | 35° |
| Inscribed Circle | 3/8" |
| Insert Code | VNMG331 |
| Insert Holding Type | Straight Hole |
| Insert Shape | Diamond |
| Insert Size | 331 |
| Insert Style | Vnmg |
| Insert Thickness | 0.188" |
| Iso Number | 160404 |
| Manufacturer Grade | Ud52 |
| Material - Machining | Carbide |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Mounting Hole Dia. | 0.15" |
| Mounting Style | Clamp And Lock Pin |
| No. Of Edges | 2 |
| Nose Radius | 0.015" |
| Number Of Cutting Edges | 2 |
| Primary Material Application | Nickel, Steel, Titanium |
| Primary Material Application Iso Code | P, S |
| Rake | Negative |
| Secondary Material Application | Stainless Steel |
| Secondary Material Application Iso Code | M |
| Shape | Rhombic |
| Style | VNMG |
| Thickness | 3/16" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Insert Size | Coating | Grade | Inscribed Circle | Nose Radius | Primary Material Application | Corner Radius | Mounting Hole Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| VNMG 331 UD21 | 331 | TiAlN | Grade UD21 | 3/8" | 0.015" | Cast Iron | 1/64" | - | €26.13 | |
| VNMG 331 UD51 | 331 | Tin | Grade UD51 | 3/8" | - | Steel | 1/64" | 0.15" | €26.13 | |
| VNMG 332 UD21 | 332 | TiAlN | Grade UD21 | 3/8" | 0.031" | Cast Iron | 1/32" | - | €26.13 | |
| VNMG 332 UD51 | 332 | Tin | Grade UD51 | 3/8" | 0.031" | Steel | 1/32" | 0.15" | €26.13 | |
| VNMG 332 UD52 | 332 | TiAlN | Grade UD52 | 3/8" | 0.031" | Nickel, Steel, Titanium | 1/32" | 0.15" | €26.13 | |
| VNMG 432 UD2 | 432 | Uncoated | Grade UD2 | 1/2" | 0.031" | All Materials | 1/32" | 0.203" | €28.57 | |
| VNMG 432 UD21 | 432 | TiAlN | Grade UD21 | 1/2" | 0.031" | Cast Iron | 1/32" | 0.203" | €35.60 |
Explore Products
- APOLLO VALVES 19MEDA165 ASME Sec I Steam Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Metal Seat, 165 psig, 3/4 Inch, x 1 Inch, MNPT x FNPT
- EATON E22DLT24G Pushbutton Light Unit, 22.5 mm, Non-Metallic Heavy-Duty, 24 VAC/DC, Led, Green Lens
- MARTIN SPROCKET PB8MX25S62 Sprocket, 2.443 Inch Max Bore, 25 Teeth, 2.506 Inch Pitch Dia., Steel
- GATES XL-025-100-LLUSHB Synchronous & Timing Belt
- ZOELLER 3137-0004 Submersible Pump, High Temperature, 0.5 HP, 230V, 1PH, Iron Nonautomatic
- STEARNS BRAKES 596643923 Service Kit
- ZOELLER 395-0004 Duplex Sewage Pump, 230 V, 7.1 A, 60 Hz, 2 hp, 214 gpm, Cast Iron
- TEADIT SW304304G.034.150IR Metalflex Spiral Wound Gasket, 913M, 3/4 Inch Size, 150# Class, 304/GRAF Winding
Explore More
- KEO
- KEYSHAFT
- TSI ALNOR
- RUKO
- MERZ ELEKTRO
- Colony Counters
- Portable Gas Heater Accessories
- Hazardous Location Circuit Breakers
- Food Service Brushes
- Nylon Tubing
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Cutting Boards
- WHIZARD Metalguard Cut Resistant Sleeves
- ANVIL AS3126 Series Hold Down Clamps
- GLOBE SCIENTIFIC Translucent Snap Caps, For 16 mm Tubes
- DIXON Ws-Series Dust Caps
- VERMONT GAGE Plus Steel Class Zz Standard Pin Gages, Inch Cabinet
- SPEARS VALVES CPVC Duct Fitting Blast Gates
- ALL MATERIAL HANDLING CDX Series Eye Grab Hooks with Saddle Grade 100
- WALDMANN Workstation Task Lights
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ARCH CUTTING TOOLS VNMG 331 UD52 Carbide Insert
€26.13 /unit
