APPROVED VENDOR ZUSA-PU-119 Foam Sheet 200100 Polypropylene Charcoal 2 x 36 x 36
Get it by Wednesday, Apr 15
5.00% off
€278.27 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Foam Sheet |
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Backing Type | Plain |
| Cell Type | Open Cell |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Gray |
| Compression Set | 5% |
| Density | 2 lbs.-cu. ft. |
| Finish | Smooth Cellular |
| Firmness | Soft. (5 psi to 8 psi) |
| Firmness @ 25% Deflection | 6 psi |
| Foam Shape | Sheet |
| Grade | Standard |
| Length | 36" |
| Length Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Material | Polyurethane |
| Maximum Temperature | 160°F |
| Minimum Temperature | -20°F |
| Oil Resistance | Fair |
| Standards | Cal 117 |
| Temp. Range | -20°F to +180°F |
| Tensile Strength | 20 psi |
| Tensile Strength Rating | Fair (<50 Psi) |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 2" |
| Thickness Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Type | Open Cell |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Fair |
| Width | 36" |
| Width Tolerance | -0.25" to +0.25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship height (cm) | 15.24 |
| Ship length (cm) | 121.92 |
| Ship width (cm) | 121.92 |
| HS code | 3921190000 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Thickness | Color | Tensile Strength | Firmness @ 25% Deflection | Grade | Compression Set | Firmness | Maximum Temperature | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ZUSA-PU-96 | 1/2" | Gray | 20 psi | 6 psi | Standard | 5% | Soft. (5 psi to 8 psi) | 160°F | €11.16 | |
| ZUSA-PU-101 | 3/4" | Gray | 20 psi | 6 psi | Standard | 5% | Soft. (5 psi to 8 psi) | 160°F | €16.47 | |
| ZUSA-PU-106 | 1" | Gray | 20 psi | 6 psi | Standard | 5% | Soft. (5 psi to 8 psi) | 160°F | €20.82 | |
| ZUSA-PU-111 | 1 1/2" | Gray | 20 psi | 6 psi | Standard | 5% | Soft. (5 psi to 8 psi) | 160°F | €32.50 | |
| ZUSA-PU-116 | 2" | Gray | 20 psi | 6 psi | Standard | 5% | Soft. (5 psi to 8 psi) | 160°F | €42.17 | |
| ZUSA-PU-121 | 3" | Gray | 20 psi | 6 psi | Standard | 5% | Soft. (5 psi to 8 psi) | 160°F | €62.48 | |
| ZUSA-PU-125 | 4" | Gray | 20 psi | 6 psi | Standard | 5% | Soft. (5 psi to 8 psi) | 160°F | €82.54 |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-640
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Sprayer Pumps
- Door Wedges
- Nail Sets
- Spring Anchors
- General Purpose Hydraulic Motors
- CAMLOCK FITTINGS Type DP Cam And Groove Dust Plugs
- ACME ELECTRIC WI075 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- MUELLER INDUSTRIES 1605-AC Chexter Check Valves
- PACKERS KROMER Tool Retractor
- TRACERLINE Dye Lite Rite Blend Fluorescent Leak Detection Dyes
- LOVEJOY D Type Universal Joints, Mixed Bores
- TRITON LocHook Tool Holders, Stainless Steel
- JOMAR VALVE Stainless Steel Ball Valves, 3 Piece 4 Bolt Enclosed, Standard Port, Threaded Connection, 2000 WOG
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR ZUSA-PU-119 Foam Sheet 200100 Polypropylene Charcoal 2 x 36 x 36
€292.91 /unit
