FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tubing |
| Grade | Grade 316 |
| Inside Dia. | 1.37" |
| Length | 6" |
| Material | Stainless Steel |
| Outside Dia. | 1 1/2" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.02" to +0.02" |
| Temp. Range | -325°F to +1500°F |
| Type | Seamless |
| Wall Thickness | 0.065" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.7 |
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 182.88 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
| HS code | 7304490060 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Wall Thickness | Outside Dia. | Inside Dia. | Temp. Range | Grade | Outside Dia. Tolerance | Material | Fabrication | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 70520 | 0.04" | 1/4" | 0.18" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | -0.005" to +0.005" | Stainless Steel | Seamless | €29.67 | |
| 70521 | 0.04" | 1/2" | 0.43" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | -0.01" to +0.01" | Stainless Steel | Seamless | €72.70 | |
| ZUSA-HTM-103 | 0.08" | 1/2" | 0.334" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | -0.005" to +0.005" | Stainless Steel | Seamless | €223.87 | |
| ZUSA-HTM-102 | 0.1" | 1/2" | 0.31" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | -0.005" to +0.005" | Stainless Steel | Seamless | €210.52 | |
| ZUSA-HTM-117 | 0.04" | 1" | 0.93" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | -0.01" to +0.01" | Stainless Steel | Seamless | €252.61 | |
| ZUSA-HTM-116 | 0.07" | 1" | 0.87" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | -0.005" to +0.005" | Stainless Steel | Seamless | €291.73 | |
| ZUSA-HTM-115 | 0.083" | 1" | 0.834" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | -0.005" to +0.005" | Stainless Steel | - | €331.77 |
Explore Products
- MERIT BRASS 6048-600 Pipe Nipple, 3 in x 6 in L MNPT, 316L Stainless Steel, SCH 40/STD, Welded, Domestic
- THERN 5BE5-15S316 Base Extension, 316 Stainless Steel Finish, for Portable Davit Crane
- HUB CITY 0220-86338 Worm Gear Speed Reducer, Solid Input/Output Shaft, Right Worm
- GRAINGER 422XV-100-1024 Fiberglass Sheet, 10 Inch Width, 72 ft Length, 0.015 Inch Thick, Plain Backing
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS SPD375-142 501048 Carbide Spotting Drill, 142 Deg. Included Angle, 0.375 Shank Dia
- DWYER INSTRUMENTS A-331 INSTRUMENTS Filter Vent Plug
- DIXON RZL-330B-TRPLS Triple Lip Seal
- SPEARS VALVES 280-102503 Reducer Tee, Socket, Low Head, PIP x IPS, 8 x 2 Size, PVC
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Nas1352n08-10
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Hose
- Panel Indicator Lights
- Water Supply Stops
- Cutting Boards And Mats
- Contactor Accessories
- MEMPHIS GLOVE Ninja Lite Work Gloves
- ANSELL 11-800 Hyflex Nitrile Foam Coated Industrial Gloves
- ANSELL 96-003 Activarmr Goatskin Leather Protector Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 101MAT Silent Check Valves
- ANVIL AF730SS Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, 316 Stainless Steel
- MARTIN SPROCKET Standard Duty M-HE25 Bushed Wing Pulleys
- VESTIL TG-1200 Full Overlap Header Mount Vinyl Strip Doors
- SIEMENS Globe Valves
- ZURN FD2376 Floor Sink, Body and Dome Strainers
- MORSE CUTTING TOOLS 5947 Series Square And Corner Radius End Mills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR ZUSA-HTM-91 Tubing Seamless 1 1/2 Inch 6 Feet 316 Stainless Steel
€579.85 /unit
