FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tubing |
| Fabrication | Seamless |
| Features | Formability And Ductility |
| Form | Straight |
| Grade | 304 |
| Industry Application | Food And Beverage, Mechanical, Petrochemical Processing, Pharmaceutical And Chemical |
| Inside Dia. | 1.01" |
| Length | 6" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Max. Pressure | 3227 psi |
| Maximum Operating Pressure | 3227 psi @ 72°F |
| Maximum Operating Temperature | 1500°F |
| Minimum Operating Temperature | -425°F |
| Outside Dia. | 1 1/4" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Overall Length | 6 ft. |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Standards | Astm A213, Astm A269 |
| Temp. Range | -425°F to +1500°F |
| Temper | Annealed |
| Type | Seamless |
| Wall Thickness | 3/25" |
| Weight Per Foot | 1.448 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.91 |
| Ship height (cm) | 3.18 |
| Ship length (cm) | 182.88 |
| Ship width (cm) | 3.18 |
| HS code | 7304490060 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Wall Thickness | Outside Dia. | Inside Dia. | Temp. Range | Grade | Outside Dia. Tolerance | Material | Fabrication | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 70520 | 0.04" | 1/4" | 0.18" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | -0.005" to +0.005" | Stainless Steel | Seamless | €29.67 | |
| 70521 | 0.04" | 1/2" | 0.43" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | -0.01" to +0.01" | Stainless Steel | Seamless | €72.70 | |
| ZUSA-HTM-103 | 0.08" | 1/2" | 0.334" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | -0.005" to +0.005" | Stainless Steel | Seamless | €223.87 | |
| ZUSA-HTM-102 | 0.1" | 1/2" | 0.31" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | -0.005" to +0.005" | Stainless Steel | Seamless | €210.52 | |
| ZUSA-HTM-117 | 0.04" | 1" | 0.93" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | -0.01" to +0.01" | Stainless Steel | Seamless | €252.61 | |
| ZUSA-HTM-116 | 0.07" | 1" | 0.87" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | -0.005" to +0.005" | Stainless Steel | Seamless | €291.73 | |
| ZUSA-HTM-115 | 0.083" | 1" | 0.834" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | -0.005" to +0.005" | Stainless Steel | - | €331.77 |
Explore Products
- WALTER TOOLS F4042.B40.160.Z10.16 5100377 Indexable Mill Cutter F4042b40160z1016
- APPLETON ELECTRIC IAMLHL1CG7BH Floodlight, Lumen 24000
- MJ MAY 402III-100S-0324 Fiberglass Fabric, 3 Inch Width, 72 Feet Length
- MAIN FILTER INC. MF0212239 BT28710 Interchange Spin-On Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Buna Seal, 6.94 Inch Height
- PASS AND SEYMOUR PS20-FBW In Line Connector, 400A, 600V
- VERMONT GAGE 111373950 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 0.7395 Inch Size
- MARTIN SPROCKET 3 B 54 TB Sheave, TB Bushing, 5.750 Inch Outside Dia., 3 Groove, 5.4 Inch Pitch Dia., Steel
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Nas1352n08-10
Explore More
- KEYSHAFT
- Needle Scalers
- Bell Traps and Drains
- Supply and Intake Fans
- Panel Saws
- Lifting Bag
- MEMPHIS GLOVE Luminator Pigskin Leather Palm Work Gloves
- RINGERS GLOVES Durable Extrication Impact Gloves
- CAMLOCK FITTINGS Type F Male Cam And Groove Adapter, Male NPT Thread
- KEO NC Spotting Drills, 82 Degrees Point Angle
- GATES Bushing Series 2012
- DIXON Kevlar Protective Sleeves
- HOFFMAN Type 4X Hinge Cover Quick Release Latch Enclosures
- ERICKSON Chucks
- MERIT BRASS 4020 Pipe Nipples
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR ZUSA-HTM-75 Tubing Seamless 1 1/4 Inch 6 Feet 304 Stainless Steel
€432.36 /unit
