FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tubing |
| Fabrication | Welded |
| Form | Straight |
| Grade | Grade 316 |
| Inside Dia. | 0.62" |
| Length | 6" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 316 |
| Max. Pressure | 2906 psi |
| Maximum Operating Pressure | 2906 psi @ 72°F |
| Maximum Operating Temperature | 1500°F |
| Minimum Operating Temperature | -325°F |
| Outside Dia. | 3/4" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Overall Length | 6 ft. |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant, Pitting Resistant |
| Standards | Astm 269 |
| Temp. Range | -325°F to +1500°F |
| Temper | Annealed |
| Type | Welded |
| Wall Thickness | 0.07" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.28 |
| Ship height (cm) | 1.91 |
| Ship length (cm) | 182.88 |
| Ship width (cm) | 1.91 |
| HS code | 7306401090 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Wall Thickness | Temp. Range | Grade | Outside Dia. Tolerance | Fabrication | Material | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ZUSA-HTM-176 | 0.68" | 0.04" | -423°F to +1500°F | 304 | -0.01" to +0.01" | Welded | Stainless Steel | 3/4" | €74.20 | |
| ZUSA-HTM-175 | 0.652" | 0.05" | -423°F to +1500°F | 304 | -0.01" to +0.01" | Welded | Stainless Steel | 3/4" | €107.39 | |
| ZUSA-HTM-220 | 0.62" | 0.07" | -423°F to +1500°F | 304 | -0.005" to +0.005" | Welded | Stainless Steel | 3/4" | €141.16 | |
| ZUSA-HTM-250 | 0.68" | 0.04" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | -0.01" to +0.01" | Welded | Stainless Steel | 3/4" | €122.22 | |
| ZUSA-HTM-249 | 0.652" | 0.05" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | -0.01" to +0.01" | Welded | Stainless Steel | 3/4" | €144.54 | |
| ZUSA-HTM-218 | 0.51" | 3/25" | -423°F to +1500°F | 304 | -0.005" to +0.005" | Welded | Stainless Steel | 3/4" | €208.93 | |
| ZUSA-HTM-173 | 0.584" | 0.08" | -423°F to +1500°F | 304 | -0.005" to +0.005" | Welded | Stainless Steel | 3/4" | €169.42 |
Explore Products
- SPEC E02400291750M Extension Spring, Music Wire, 1 3/4 Inch Overall Length, 0.24 Inch Outside Dia
- SUPCO FPT13 Fin Jack
- ANVIL 0500565791 6 Bolted Galvanized With 212
- TWECO 94251220 Welding Cable Connector, 1/0 AWG to 3/0 AWG, Single Ball-Point, Female
- GROVE GEAR GR8520171.00 GR-BM852-100-D-140 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 1.25 Inch I.D, 2 Inch O.D, Cast Iron
- WESTWARD 10D228 Jobber Length Drill Bit Set, 1/16 To 1/2 Inch by 64ths, Cobalt, Gold Oxide, 29 Pieces
- MAIN FILTER INC. MF0595515 RTE048D25VS2 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron, Viton Seal, 18.5 Inch Height
- VERMONT GAGE 911499650 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.9965 Inch Size
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-805
Explore More
- KEYSHAFT
- Automotive Specialized Tools
- Engine-Driven Compressor Controls
- Steam Table Food Pan Accessories
- Evaporative Coolers
- Plenum Fans
- AKRO-MILS 33164 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Palm Dotted, 7 Gauge, White/Black
- LOUISVILLE FM1500 Series Fiberglass Twin Front Ladders
- DESTACO 323-M Series Pull Action Latch Clamps
- ANVIL AS150S Series Channels With Long Slots
- NORGREN Assemblies
- REGAL Cobalt End Mills, Single End, HSS, CC, 8 Flutes, ALTiN
- KM SYSTEMS Collet Wrenches
- REES Rubber Boots
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Specialty Clear Compartment Storage Boxes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR ZUSA-HTM-208 Tubing Welded 3/4 Inch 6 Feet 316 Stainless Steel
€184.59 /unit
