FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tubing |
| Fabrication | Welded |
| Features | Formability And Ductility |
| Form | Straight |
| Grade | 304 |
| Inside Dia. | 0.243" |
| Inside Diameter | 0.24" |
| Length | 6" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Max. Pressure | 3508 psi |
| Maximum Operating Pressure | 3508 psi @ 72°F |
| Maximum Operating Temperature | 1500°F |
| Minimum Operating Temperature | -423°F |
| Outside Dia. | 0.312" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.006" to +0.006" |
| Outside Diameter | 5/16" |
| Overall Length | 6 ft. |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Standards | Astm 269 |
| Temp. Range | -423°F to +1500°F |
| Temper | Annealed |
| Type | Welded |
| Wall Thickness | 0.04" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.28 |
| Ship height (cm) | 0.79 |
| Ship length (cm) | 182.88 |
| Ship width (cm) | 0.79 |
| HS code | 7306405080 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Wall Thickness | Outside Dia. | Temp. Range | Grade | Outside Dia. Tolerance | Fabrication | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ZUSA-HTM-161 | 0.273" | 0.02" | 0.312" | -423°F to +1500°F | 304 | -0.006" to +0.006" | Welded | Stainless Steel | €44.08 | |
| ZUSA-HTM-160 | 0.257" | 0.03" | - | -423°F to +1500°F | 304 | -0.006" to +0.006" | Welded | Stainless Steel | €33.75 | |
| ZUSA-HTM-155 | 0.215" | 0.05" | 0.312" | -423°F to +1500°F | 304 | -0.006" to +0.006" | Welded | Stainless Steel | €47.92 | |
| ZUSA-HTM-152 | 0.183" | 0.07" | 0.312" | -423°F to +1500°F | 304 | -0.006" to +0.006" | Welded | Stainless Steel | €92.58 | |
| ZUSA-HTM-165 | 0.335" | 0.02" | 3/8" | -423°F to +1500°F | 304 | -0.005" to +0.005" | Welded | Stainless Steel | €35.59 | |
| ZUSA-HTM-164 | 0.319" | 0.03" | 3/8" | -423°F to +1500°F | 304 | -0.005" to +0.005" | Welded | Stainless Steel | €26.32 | |
| ZUSA-HTM-163 | 0.305" | 0.04" | 3/8" | -423°F to +1500°F | 304 | -0.005" to +0.005" | Welded | Stainless Steel | €44.50 |
Explore Products
- BRADY HX-375-2-YL-J-3 117534 Precut Label Roll, 3/8 x 43/64 Inch, Self-Extinguishing Polyolefin, Yellow
- STEARNS BRAKES 108704200070 Brake-Thru Shaftrel Rod Sw
- WEG 00518ST3QIE184T-W22 11431316 Motor, 3 Phase, 5 Hp, 1755 460V, 184t Eff 89.5
- HUCO 221.27 Universal/Lateral Coupling, Large/Small Bore, 27 Size
- VERMONT GAGE 912111640 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 11.64 mm Size
- SPEARS VALVES 875-754CF Reducer Wye, Socket, Schedule 80, 100 PSI, 16 x 4 Inch Size, CPVC
- EATON S45N12S07 General Purpose Encapsulated Transformer, Aluminum, 60 Hz, 1-Phase, 450V, 120V, 7.5 KVA
- COOPER B-LINE FIG 1001 2 1/2 X 1 FC SWBA PLN Sway Brace Attachment, Steel, 2.5 Inch Pipe Size With 1 Inch Brace Pipe
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
Explore More
- KEYSHAFT
- Small Pond / Fountain Pumps
- Non Hazardous and Hazardous Waste Labels
- Industrial Markers
- Pushbutton Enclosures
- Blank Helical Inserts
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, UNF, 2B
- MECHANIX Hook And Loop General Utility Mechanics Gloves
- ANVIL 1122 Series Couplings, Right/Left, Galvanized
- PRESCO PRODUCTS CO Flagging Tape, Polka Dot
- ANVIL End Cap Anchors
- HOFFMAN Powerglide Handles
- ANVIL 90 Deg. Elbows, FNPT, Galvanized
- INSIZE Spring Dividers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR ZUSA-HTM-158 Tubing Welded 5/16 Inch 6 Feet 304 Stainless Steel
€48.16 /unit
