FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tubing |
| Fabrication | Welded |
| Features | Formability And Ductility |
| Form | Straight |
| Grade | 304 |
| Inside Diameter | 0.23" |
| Length | 6" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Max. Pressure | 1250 psi |
| Maximum Operating Pressure | 1250 psi @ 72°F |
| Maximum Operating Temperature | 1500°F |
| Minimum Operating Temperature | -423°F |
| Outside Dia. | 1/4" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Overall Length | 6 ft. |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Standards | Astm 269 |
| Temp. Range | -423°F to +1500°F |
| Temper | Annealed |
| Type | Welded |
| Wall Thickness | 0.01" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 0.64 |
| Ship length (cm) | 182.88 |
| Ship width (cm) | 0.64 |
| HS code | 7306405080 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Wall Thickness | Outside Dia. | Inside Dia. | Temp. Range | Outside Dia. Tolerance | Grade | Material | Fabrication | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ZUSA-HTM-145 | 0.02" | 1/8" | 0.093" | -423°F to +1500°F | -0.005" to +0.005" | 304 | Stainless Steel | Welded | €40.53 | |
| ZUSA-HTM-143 | 0.02" | 1/8" | 0.085" | -423°F to +1500°F | -0.005" to +0.005" | 304 | Stainless Steel | Welded | €28.27 | |
| ZUSA-HTM-142 | 0.03" | 1/8" | 0.069" | -423°F to +1500°F | -0.005" to +0.005" | 304 | Stainless Steel | Welded | €40.80 | |
| ZUSA-HTM-141 | 0.04" | 1/8" | 0.055" | -423°F to +1500°F | -0.005" to +0.005" | 304 | Stainless Steel | Welded | €39.10 | |
| ZUSA-HTM-153 | 0.03" | 1/4" | 0.194" | -423°F to +1500°F | -0.005" to +0.005" | 304 | Stainless Steel | Welded | €31.79 | |
| ZUSA-HTM-151 | 0.04" | 1/4" | 0.18" | -423°F to +1500°F | -0.005" to +0.005" | 304 | Stainless Steel | Welded | €28.27 | |
| ZUSA-HTM-150 | 0.05" | 1/4" | 0.152" | -423°F to +1500°F | -0.005" to +0.005" | 304 | Stainless Steel | Welded | €48.54 |
Explore Products
- REGAL 052530JM94 Cobalt End Mill, Single End, 2 Inch Dia., 4-1/2 Inch Length, 8 Flutes
- APPROVED VENDOR SF4816JJ Drill Bushing Type Slip Fixed Drill Size 23/64
- REGAL 078003MS Thread Forming Tap, M5 x 0.8 Size, D8 Limit, Bottom with TiCN
- WOODHEAD 1300130113 1R3000A20M030 Female Receptacle, Lead, 1/2 to 1 NPT Thread, Straight, 3 Pole, 3 m Length
- TENNSCO CMS-242472-A Wardrobe Locker (1)Wide
- ADAPT-ALL 9220-10-10 Straight Fitting, 7/8-14 JIC Side 1, 5/8-14 JIS Side 2, Carbon Steel
- EATON EDR-5000-2A0CB1 Distribution Relay, 40-250 VAC, 19-300 VDC, 8 Inputs, 11 Outputs, Digital Input/Output
- BDG 99-1-9880-1-1K Coated Glove, Knit, 2XL, 9.25 Inch Length, PR
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
Explore More
- KEYSHAFT
- Supplied Air Accessories
- Bearing Accessories
- Tool Bits
- Torque Multiplier Accessories
- Rotary Vane Compressor/Vacuum Pump
- SHARPE VALVES Carbon Steel Pneumatic Actuated Ball Valve
- OIL SAFE Color-Coded Steel Tube Grease Guns, Pistol Grip
- ANSELL 39-122 Alphatec Chemical Resistant Gloves
- ASHCROFT E Bimetallic Thermometer, 5 Inch External Adjust, Every Angle Connection
- ANVIL AS200EH Series Channels With Elongated Holes
- DAYTON Booster Pumps, Stainless Steel
- MORSE CUTTING TOOLS HSS/Co Drill, Screw Machine
- BALDOR / DODGE GTEZ, Two-Bolt Pillow Block, Ball Bearings
- MUELLER INDUSTRIES 863M Carbon Steel Y Strainers
- STEARNS BRAKES 82000 Series Mounting Brake Assemblies, IP23 Rated
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR ZUSA-HTM-157 Tubing Welded 1/4 Inch 6 Feet 304 Stainless Steel
€55.37 /unit
