FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tubing |
| Fabrication | Seamless |
| Features | Formability And Ductility |
| Form | Straight |
| Grade | 304 |
| Industry Application | Food And Beverage, Mechanical, Petrochemical Processing, Pharmaceutical And Chemical |
| Inside Dia. | 0.305" |
| Inside Diameter | 0.31" |
| Length | 6" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Max. Pressure | 2936 psi |
| Maximum Operating Pressure | 2936 psi @ 72°F |
| Maximum Operating Temperature | 1500°F |
| Minimum Operating Temperature | -425°F |
| Outside Dia. | 3/8" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Overall Length | 6 ft. |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Standards | Astm 269 |
| Temp. Range | -425°F to +1500°F |
| Temper | Annealed |
| Type | Seamless |
| Wall Thickness | 0.04" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 0.97 |
| Ship length (cm) | 182.88 |
| Ship width (cm) | 0.97 |
| HS code | 7304413045 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Wall Thickness | Inside Dia. | Outside Dia. | Temp. Range | Grade | Outside Dia. Tolerance | Material | Fabrication | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ZUSA-HTM-24 | 0.02" | - | 0.188" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | -0.005" to +0.005" | Stainless Steel | Seamless | €130.43 | |
| ZUSA-HTM-28 | 0.02" | 0.273" | 0.312" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | -0.005" to +0.005" | Stainless Steel | Seamless | €200.81 | |
| ZUSA-HTM-97 | 0.07" | - | 3/8" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | -0.005" to +0.005" | Stainless Steel | Seamless | €151.42 | |
| ZUSA-HTM-108 | 3/25" | 0.51" | 3/4" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | -0.005" to +0.005" | Stainless Steel | Seamless | €541.96 | |
| ZUSA-HTM-46 | 0.02" | - | - | -425°F to +1500°F | 304 | -0.005" to +0.005" | Stainless Steel | Seamless | €88.83 | |
| ZUSA-HTM-44 | 0.03" | 0.132" | 0.188" | -425°F to +1500°F | 304 | -0.005" to +0.005" | Stainless Steel | Seamless | €65.59 | |
| 41514 | 0.04" | 0.118" | 0.188" | -425°F to +1500°F | 304 | -0.005" to +0.005" | Stainless Steel | Seamless | €88.00 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR U24670.037.0300 Machine Screw, 3/8 In - 16 Thread Size, Steel, 3 In Lg., Std, Flat, Zn Plated
- MICRO 100 T-110 Cut Off Bit, 0.187 Inch Tooth Width, 0.75 Inch Shank Height, 5 Inch Overall Length
- SLOAN 3911797 ROYAL 152-1.6-14-3/4-LDIM Water Closet Flushometer, Manual, 1.6 gpf, RB Finish, Rear Spud, Single Flush
- NORTON ABRASIVES 66623335135 Sanding Belt 3 inch Width x 18 inch Length Aluminium Oxide 360G
- MORSE CUTTING TOOLS 81305 Taper Drill Bit, 31/32 Inch Dia., Hss
- GATES 725313745 Flange Adapter, 2 Inch lange Dia, FL4K End Type
- APPROVED VENDOR SF488JB Drill Bushing Type Slip Fixed Drill Size 11/32
- GENERAL ELECTRIC FBV36TE030RV Record Plus Molded Case Circuit Breaker, 3 Pole, 30A, 600VAC
