FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Round Standoff |
| Body Length | 4" |
| Body Thread Length | 3/4" |
| Color | Silver |
| Finish | Brushed |
| Grade | Grade 18-8 |
| Includes Cap | No |
| Length | 4" |
| Length Tolerance | -0.01" to +0.01" |
| Material | Stainless Steel |
| Outside Dia. | 1" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Overall Length | 4" |
| Overall Length Tolerance | -0.01" to +0.01" |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Shape | Round |
| Standoff Material | Stainless Steel |
| Standoff Thread Gender | Female Female |
| Standoff Type | Female Female Standoff |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 80000 psi |
| Thread Depth | 3/4" |
| Thread Length | 3/4" |
| Thread Size | 5/16"-18 |
| Type | Female |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.77 |
| Ship height (cm) | 3.05 |
| Ship length (cm) | 11.43 |
| Ship width (cm) | 6.35 |
| HS code | 7318190000 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Finish | Body Length | Body Thread Length | Thread Depth | Thread Size | Shape | Outside Dia. Tolerance | Resistance Properties | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
ZA0180-SS32 | Plain | 1/4" | 1/4" | 1/4" | 5/16"-18 | Round | -0.005" to +0.005" | Corrosion Resistant | 2 | €40.00 | |
![]() |
ZA0182-SS32 | Plain | 1/2" | 1/2" | 1/2" | 5/16"-18 | Round | -0.005" to +0.005" | Corrosion Resistant | 2 | €40.93 | |
![]() |
ZA0184-SS32 | Plain | 3/4" | 3/4" | 3/4" | 5/16"-18 | Round | -0.005" to +0.005" | Corrosion Resistant | 2 | €45.58 | |
![]() |
ZA0186-SS32 | Plain | 1" | 1" | 1" | 5/16"-18 | Round | -0.005" to +0.005" | Corrosion Resistant | 2 | €44.48 | |
![]() |
ZA0188-SS32 | Polish | - | - | 1/2" | 5/16"-18 | - | -0.005" to +0.005" | - | 2 | €50.59 | |
![]() |
ZA0190-SS32 | Polish | - | - | 1/2" | 5/16"-18 | - | -0.005" to +0.005" | - | 2 | €49.86 | |
![]() |
ZA0192-SS32 | Plain | 2" | 3/4" | 3/4" | 5/16"-18 | Round | -0.005" to +0.005" | Corrosion Resistant | 2 | €52.80 |
Explore Products
- BALDOR MOTOR VHECP3774T Vertical P-Base Motor, 230/460V, 1800 RPM, 60 Hz, 10 hp, TEFC, 215HP Frame
- TITAN FASTENERS PCB06-12
- STARRETT 99906-13-06 20623 Band Saw Blade, 1 Inch Blade Width, 13 Feet 6 Inch Size, 0.035 Inch Blade Thickness
- VEGA TOOLS 150P1F6D Insert Bit, Phillips #1 Tip Size, 3/16 x 2 Inch Size
- BABCOCK DAVIS BNPC1224 Architectural Access Door, 12 in, 24 in, 12 1/4 in, 24 1/4 in, Uninsulated, Steel
- VERMONT GAGE 141136410 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.3641 Inch Size
- EATON 565965 Directional Control Valve Mrv3-10-K-0
- CLEVELAND C12483 2411 Taper Shank Drill Bit, 1/2 Inch Drill Bit Size, 4 3/8 Inch Flute Length, Mt1 Taper Shank
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
Explore More
- KEYSHAFT
- Mixing Valves
- Pneumatic and Solid Rubber Wheels
- Tester Kits
- Farm Duty Motors
- Electric Strikes
- B & P MANUFACTURING Aluminium Platform Truck Handles
- ANSELL 08-352 Alphatec Neoprene Chemical Resistant Gloves
- CONDOR Cut-Resistant Sleeves
- ANVIL 367 Series Concentric Reducers, Black, Cast Iron
- ANSELL 37-185 Alphatec Solvex Elbow Length Chemical Gloves
- TEMPCO Enclosure Thermostats, Snap Action
- PLAST-O-MATIC ABRA Series Air Actuated Ball Valves, Red Kynar
- DEHN HSA 194 High-Voltage Indicators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR ZA0196-SS32D Round Standoff, 5/16 In - 18 Thread Size, SS, 4 In Lg., 1 In O.D., Brushed
€100.74 /pack







