FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Round Standoff |
| Body Length | 2" |
| Body Thread Length | 3/4" |
| Color | Black |
| Finish | Black Anodized |
| Includes Cap | No |
| Length | 2" |
| Length Tolerance | -0.01" to +0.01" |
| Material | Aluminum |
| Outside Dia. | 1/2" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Overall Length | 2" |
| Overall Length Tolerance | -0.01" to +0.01" |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Shape | Round |
| Standoff Material | Aluminum |
| Standoff Thread Gender | Female Female |
| Standoff Type | Female Female Standoff |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 55000 psi |
| Thread Depth | 3/4" |
| Thread Length | 3/4" |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Type | Female |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 1.78 |
| Ship length (cm) | 7.62 |
| Ship width (cm) | 2.79 |
| HS code | 7616995090 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Finish | Body Length | Body Thread Length | Thread Depth | Thread Size | Shape | Outside Dia. Tolerance | Resistance Properties | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
ZA0120-AL28 | Plain | 1/4" | 1/4" | 1/4" | 1/4"-20 | Round | -0.005" to +0.005" | Corrosion Resistant | 2 | €9.59 | |
![]() |
ZA0122-AL28 | Plain | 1/2" | 1/2" | 1/2" | 1/4"-20 | Round | -0.005" to +0.005" | Corrosion Resistant | 2 | €16.57 | |
![]() |
ZA0124-AL28 | Plain | 3/4" | 3/4" | 3/4" | 1/4"-20 | Round | -0.005" to +0.005" | Corrosion Resistant | 2 | €17.07 | |
![]() |
ZA0126-AL28 | Clear Anodized | - | - | 1" | 1/4"-20 | - | -0.005" to +0.005" | - | 2 | €17.75 | |
![]() |
ZA0128-AL28 | Plain | 1 1/4" | 1/2" | 1/2" | 1/4"-20 | Round | -0.005" to +0.005" | Corrosion Resistant | 2 | €19.69 | |
![]() |
ZA0130-AL28 | Plain | 1 1/2" | 1/2" | 1/2" | 1/4"-20 | Round | -0.005" to +0.005" | Corrosion Resistant | 2 | €21.12 | |
![]() |
ZA0132-AL28 | Clear Anodized | - | - | 3/4" | 1/4"-20 | - | -0.005" to +0.005" | - | 2 | €21.31 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 301145530 Taperlock Plug Gage, NoGo, 9/16-24 UNEF, 3B
- BUNTING BEARINGS EF162216 Flange Bearing, Size 1 x 1-3/8 x 1 x 1-5/8 x 3/16 Inch
- LYON KKC52523ISU Wardrobe Locker, 45 x 15 x 78 Inch, Louvered, 2 Tiers, 3 Units Wide
- WEG ESWE-40V18KX-D14 Magnetic Starter, 10/10/20/25 HP, 200/230/460/575 V, 120 Control V, NEMA 4X Plastic, E-1, H-O-A Selector Switch, On/Off, Pilot Lights
- GRAINGER BULK-FS-F1-151 Wool Felt Strip, 1/2 Inch Width x 10 ft Length, F1
- SPEARS VALVES 401-012T Tee, Socket, Class 315, 1-1/4 Size, PVC
- PRIME LINE N 6699 Closet Door Pull Handle, Sliding Door, Nylon, Brass Plated, 2 1/8 Inch Length, 1 Pair
- MORSE CUTTING TOOLS 90867 Cutting End Mill, 5/8 x 5/8 x 3 x 6 Inch Size, 4 Flute, Single End
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-602
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Hammers
- Entrance Mats
- Thread Relief Tools
- Limit Switch Accessories
- Temporary Leak Repair
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, UNF, 2B
- MUELLER INDUSTRIES 71 Sure Check Double Disc Check Valves
- ANVIL AS1300 Series Universal Clamps, Electro Galvanized
- BISHAMON INDUSTRIES Scissor Lift Table Accordion Bellows
- VESTIL Lever Action Drum Pump
- DAYTON Connecting Chain Links
- GREENLEE Milwaukee Hand Tool Parts
- OZ LIFTING PRODUCTS Push Trolleys
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR ZA0132-ALBLK Round Standoff, 1/4 In - 20 Thread Size, Alu, 2 In Lg., 1/2 In O.D., Blk, Female
€41.47 /pack







