FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | O-Ring |
| Actual Inside Dia. | 15.955" |
| Actual Width | 0.21" |
| Application | Standard |
| As568 Dash Number | 385 |
| Color | Black |
| Cross Section | 3/16" |
| Cross Section Shape | Round |
| Dash No. | 385 |
| Durometer | 75 Shore A |
| Durometer Rating | Medium Hard |
| Material | Viton |
| Metal Detectable | Not Metal Detectable |
| Nominal Inside Dia. | 16" |
| Nominal Outside Dia. | 16 3/8" |
| Nominal Width | 0.188" |
| O-ring Material Compatibility | Animal Fats, Bleach, Carbon Dioxide, Detergents, Diesel Oil, Fatty Acids, Gasoline, Hydraulic Oils (Petroleum), Hydrochloric Acid (37%), Kerosene, Liquid Propane Gas, Lubricating Oils (Petroleum), Mineral Oil, Natural Gas, Nitrogen, Silicone Grease, Sulfuric Acid (Dilute), Toluene, Vegetable Oils, Water |
| Operating Temperature - Maximum | 450°F |
| Operating Temperature - Minimum | -15°F |
| Outside Dia. | 16 3/8" |
| Outside Diameter - Actual | 16.375" |
| Product Type | O-Ring |
| Sae Or Metric | SAE |
| Standards | ASTM D2000, SAE J200 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temp. Range | -15°F to +400°F |
| X-ray Detectable | Not X Ray Detectable |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.06 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 20.32 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| HS code | 4016935010 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Material | Temp. Range | Durometer | Color | Cross Section Shape | Outside Dia. | Dash Number | Sae Or Metric | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1BUK8 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.21" | 004 | SAE | 100 | €4.00 | |
| 1BUK9 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.241" | 005 | SAE | 100 | €5.81 | |
| 1BUL1 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.254" | 006 | SAE | 100 | €4.27 | |
| 1BUL2 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.285" | - | SAE | 100 | €4.29 | |
| 1BUL3 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.316" | 008 | SAE | 100 | €4.43 | |
| 1BUL4 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.348" | 009 | SAE | 100 | €3.93 | |
| 1BUL5 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.379" | 010 | SAE | 100 | €4.02 |
Explore Products
- REGAL 007171AS64 Hand Tap, 3/4-10 Size, H5 Limit, 4 Flutes, Plug With Chrome over Nitride
- APPROVED VENDOR U04360.037.0550 Hex Head Cap Screw, 3/8 In - 24 Thread Size, Steel, 5 1/2 In Lg., 15/64 In Head Ht., Gr. 8
- HOLO-KROME 06080 82468 Allen Nut, Stainless Steel, 5/16-18 Inch Size
- SLOAN 3315170 Battery Faucet, Polished Chrome
- GRAINGER BF360/125750-6 Brass Rectangular Bar, 360, 3/4 Inch X 6 Inch Nominal Size, 0.125 Inch Thick
- ECEF 42175 Drill, 17,50mm Diameter, Rolled Forged, Reduced Shank
- APPLETON ELECTRIC HUB90100 Conduit Hub, 90 Degree, Size 1 Inch
- APOLLO VALVES 73A10467A 2 Pcs Standard Port Carbon Steel Ball Valve with Cleaned For Industrial Gas 3/4 Inch Size, 2 x FNPT
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Nas1352n08-10
Explore More
- KEYSHAFT
- 12 Volt Accessories
- Air Brakes
- Panel Saws
- Magnifier Measuring Scales
- Pneumatic Controllers
- ANSELL 80-813 Activarmr Flame Resistant Gloves
- IRONCLAD Framer Fingerless Dexterity Gloves
- HONEYWELL CoreShield Microfoam Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- NEWSTRIPE ProLine Field Layout Systems
- JET TOOLS Lathe 10 Hp
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Super Tuff Euro Drawers
- COOPER B-LINE B3184 Series Pipe Straps
- MILWAUKEE Pry Bars
- LABCONCO Tubings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U38871.018.1600 O-ring Dash 385 Viton 0.21 Inch
€33.69 /unit
