FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | O-Ring |
| Actual Inside Dia. | 17.955" |
| Actual Width | 0.275" |
| Application | Standard |
| As568 Dash Number | 465 |
| Color | Black |
| Cross Section | 1/4" |
| Cross Section Shape | Round |
| Dash No. | 465 |
| Durometer | 70 Shore A |
| Durometer Rating | Medium Hard |
| Material | EPDM |
| Metal Detectable | Not Metal Detectable |
| Nominal Inside Dia. | 18" |
| Nominal Outside Dia. | 18 1/2" |
| Nominal Width | 1/4" |
| O-ring Material Compatibility | Acetone, Anhydrous Ammonia, Animal Fats, Bleach, Carbon Dioxide, Detergents, Ethanol, Methanol, Nitrogen, Silicone Grease, Steam, Sulfuric Acid (Dilute), Water |
| Operating Temperature - Maximum | 257°F |
| Operating Temperature - Minimum | -67°F |
| Outside Dia. | 18.505" |
| Outside Diameter - Actual | 18.505" |
| Product Type | O-Ring |
| Sae Or Metric | SAE |
| Standards | ASTM D2000, SAE J200 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temp. Range | -65°F to +300°F |
| X-ray Detectable | Not X Ray Detectable |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 27.94 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| HS code | 4016935010 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Material | Temp. Range | Durometer | Color | Cross Section Shape | Outside Dia. | Dash Number | Sae Or Metric | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1BUK8 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.21" | 004 | SAE | 100 | €4.00 | |
| 1BUK9 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.241" | 005 | SAE | 100 | €5.81 | |
| 1BUL1 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.254" | 006 | SAE | 100 | €4.27 | |
| 1BUL2 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.285" | - | SAE | 100 | €4.29 | |
| 1BUL3 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.316" | 008 | SAE | 100 | €4.43 | |
| 1BUL4 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.348" | 009 | SAE | 100 | €3.93 | |
| 1BUL5 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.379" | 010 | SAE | 100 | €4.02 |
Explore Products
- T&S B-0131-CR-B08C Pre-Rinse Faucet, 8 Inch Wall Mnt, Qverhead Swivel Arm, Wall Bracker
- SPEC D22410 Compression Spring, 57.8 lbs/In Stiffness Rate, 31.77 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- PASS AND SEYMOUR PSBB1002-W Pin And Sleeve Metallic Back Box, 100A
- OSG VG534-3751 Corner Radius End Mill, TiAlN, 5 Flutes, 3/8 Inch Milling Dia., 7/8 Inch Lg of Cut
- GRAINGER 7831_36_0 Stainless Steel Rectangle Tube 304, 36 Inch Length, 5 Inch Width, 3 Inch Height, Welded
- VERMONT GAGE 231220210 Ring Gage, Class X, NoGo, Steel
- VERMONT GAGE 141126100 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.2610 Inch Size
- REGAL 055078AM94 End Mill With Alcrona Coated, Single End, M12 Inch Dia., 3-1/4 Inch Length, 2 Flutes
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
Explore More
- KEYSHAFT
- Belt Drive Motors
- Drip Irrigation System Accessories
- LED Road Flares, Safety Lights
- Wire Rooms and Components
- Test Plug Accessories
- IRONCLAD Cold Condition Work Gloves
- ANSELL 96-002 Activarmr Goatskin Leather Protector Gloves
- TEMPCO Surface Mount Thermostats
- TIVAR UHMW Sheet Stocks, Blue
- ZURN Wall Hydrant Repair Kit
- HARRIS Specialty Gas Regulators
- JONARD Insertion Tools
- ARC ABRASIVES Arbor Hole Mount Surface Conditioning Discs
- NESTAFLEX Skate Wheel Conveyors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U38869.025.1800 O-ring Dash 465 Epdm 0.27 Inch
€28.27 /pack
