FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | O-Ring |
| Actual Inside Dia. | 19.955" |
| Application | Standard |
| As568 Dash Number | 389 |
| Color | Black |
| Cross Section | 3/16" |
| Cross Section Shape | Round |
| Dash No. | 389 |
| Durometer | 70 Shore A |
| Durometer Rating | Medium Hard |
| Material | EPDM |
| Metal Detectable | Not Metal Detectable |
| Nominal Inside Dia. | 20" |
| Nominal Outside Dia. | 20 3/8" |
| Nominal Width | 0.188" |
| O-ring Material Compatibility | Acetone, Anhydrous Ammonia, Animal Fats, Bleach, Carbon Dioxide, Detergents, Ethanol, Methanol, Nitrogen, Silicone Grease, Steam, Sulfuric Acid (Dilute), Water |
| Operating Temperature - Maximum | 257°F |
| Operating Temperature - Minimum | -67°F |
| Outside Dia. | 20 3/8" |
| Outside Diameter - Actual | 20.375" |
| Product Type | O-Ring |
| Sae Or Metric | SAE |
| Standards | ASTM D2000, SAE J200 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temp. Range | -65°F to +300°F |
| Width - Actual | 0.21" |
| X-ray Detectable | Not X Ray Detectable |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 27.94 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| HS code | 4016935010 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Material | Temp. Range | Durometer | Color | Cross Section Shape | Outside Dia. | Dash Number | Sae Or Metric | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1BUK8 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.21" | 004 | SAE | 100 | €4.00 | |
| 1BUK9 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.241" | 005 | SAE | 100 | €5.81 | |
| 1BUL1 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.254" | 006 | SAE | 100 | €4.27 | |
| 1BUL2 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.285" | - | SAE | 100 | €4.29 | |
| 1BUL3 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.316" | 008 | SAE | 100 | €4.43 | |
| 1BUL4 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.348" | 009 | SAE | 100 | €3.93 | |
| 1BUL5 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.379" | 010 | SAE | 100 | €4.02 |
Explore Products
- HAMMOND 1435MS16C Pushbutton Enclosure, 3 Holes, 22mm, 8 x 4 x 3 Inch Size, Wall Mount, 316 Stainless Steel
- J.W. WINCO 30-60-1/2X13-75-A5-SK Leveling Foot, 1/2 Inch-13, 2.95 Inch Size Bolt Length, Steel Bolt, Powder Coated
- SHRINK KON HS12-6-4 Heavy-Wall Heat-Shrinkable Tubing, Expanded Diameter 0.51 Inch
- MORSE CUTTING TOOLS 95488 Cutting End Mill, 1 x 1 x 1Â 1/2 x 4 Inch Size, 4 Flute, Single End
- IPS ABA955ORBCT Half Kit, Pushenlift Stopper, ABS, Oil Rubbed Bronze
- SMC VALVES RSDQA50-20DC Cylinder, 50 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- MAIN FILTER INC. MF0714226 0660R005BN4HCV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 13.11 Inch Height
- ENERPAC PGTD68100SC Tensioner, Double Deck, M68, 100 A/F Size, M Coupler, Counter
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-803
Explore More
- KEYSHAFT
- Magnetic Jaw Caps
- Hand and Bowl Scoops
- Gladhands
- Fiberglass Tube Stock
- Unit Heater Motors
- LEATHERHEAD TOOLS Pro Lite Series Pike Poles
- SUGATSUNE Edge Pull Handles
- ANVIL AS100S Series Channels With Long Slots
- DAYTON LED Light Sets
- SPEEDAIRE Air Powered Screwdrivers
- SQUARE D PowerPact LJL Series Molded Case Circuit Breakers
- MERSEN FERRAZ MULTIFIX Component Adapters, 60mm
- JOMAR VALVE Lead Free Brass Dielectric Unions, Solder x Galvanized FIP Connection, 250 PSI
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U38869.018.2000 O-ring Dash 389 Epdm 0.21 Inch
€25.45 /pack
