FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | O-Ring |
| Actual Inside Dia. | 15.955" |
| Actual Width | 0.139" |
| Application | Standard |
| As568 Dash Number | 282 |
| Color | Black |
| Cross Section | 1/8" |
| Cross Section Shape | Round |
| Dash No. | 282 |
| Durometer | 90 Shore A |
| Durometer Rating | Medium Hard |
| Material | Buna N |
| Metal Detectable | Not Metal Detectable |
| Nominal Inside Dia. | 16" |
| Nominal Outside Dia. | 16 1/4" |
| Nominal Width | 1/8" |
| O-ring Material Compatibility | Anhydrous Ammonia, Animal Fats, Carbon Dioxide, Detergents, Diesel Oil, Fatty Acids, Gasoline, Hydraulic Oils (Petroleum), Kerosene, Liquid Propane Gas, Lubricating Oils (Petroleum), Mineral Oil, Natural Gas, Nitrogen, Silicone Grease, Sulfuric Acid (Dilute), Vegetable Oils, Water |
| Operating Temperature - Maximum | 248°F |
| Operating Temperature - Minimum | -4°F |
| Outside Dia. | 16.233" |
| Outside Diameter - Actual | 16.233" |
| Product Type | O-Ring |
| Sae Or Metric | SAE |
| Standards | ASTM D2000, SAE J200 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temp. Range | -25°F to +250°F |
| X-ray Detectable | Not X Ray Detectable |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 20.32 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| HS code | 4016935010 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Model | Material | Temp. Range | Durometer | Color | Cross Section Shape | Outside Dia. | Dash Number | Sae Or Metric | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1BUK8 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.21" | 004 | SAE | 100 | €4.00 | |
| 1BUK9 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.241" | 005 | SAE | 100 | €5.81 | |
| 1BUL1 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.254" | 006 | SAE | 100 | €4.27 | |
| 1BUL2 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.285" | - | SAE | 100 | €4.29 | |
| 1BUL3 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.316" | 008 | SAE | 100 | €4.43 | |
| 1BUL4 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.348" | 009 | SAE | 100 | €3.93 | |
| 1BUL5 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.379" | 010 | SAE | 100 | €4.02 |
Explore Products
- WINTERS INSTRUMENTS TET21400TBR Industrial Thermocouple, T/C Type K, Alum Head, Galv Ext, 400Mm, W/Well
- EATON MD440E95 Drive Isolation Transformer, 3-Phase, PV 575 Delta, SV 460Y/266V, 440 KVA, Aluminum Coil
- GRAINGER KIT 2874 Kit, Water Seal
- PEER CHAIN 37297 Roller Chain, Heavy Pitch, 50 Feet Length
- PEER CHAIN 21718 Connecting Link, Ca557 Pitch
- GUARDAIR 970018S Thumbswitch Safety Air Gun, With 18 Inch Steel Extension
- JET TOOLS JT9-HVBS463-085 Motor, 1/2HP 1Ph
- MACROMATIC CUH50A1BD AC Current Sensor, 2VA, Indicator Style LED, -40 to 85 Deg C
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-617
Explore More
- KEYSHAFT
- Putty/Joint Knives Spatulas Scrapers
- Carbide Burs
- Covered Spill Containment Pallets and Platforms
- Automatic and Magnetic Door Holders
- Laboratory Sinks
- TURTLESKIN CP 350 Heat Resistant Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC CP6060/CP6070 Series Impact Wrenches
- KEO Combined Drills And Countersinks, Single-End Plain-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- ANVIL 2155 Series Socket Weld Half Couplings, Forged Steel
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Hinged Connector Bodies
- YANKEE Reamer Expansion
- LIFT-ALL KeyFlex Series, Round Sling, Endless
- WATTS LF301 Series Dielectric Unions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U38805.012.1600 O-ring Dash 282 Buna N 0.13 Inch
€11.10 /pack
