FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | O-Ring |
| Actual Inside Dia. | 0.364" |
| Actual Width | 0.07" |
| Application | Standard |
| As568 Dash Number | 12 |
| Color | Black |
| Cross Section | 1/16" |
| Cross Section Shape | Round |
| Dash Number | 012 |
| Durometer | 90 Shore A |
| Durometer Rating | Medium Hard |
| Inside Diameter - Nominal | 3/8" |
| Material | Buna N |
| Metal Detectable | Not Metal Detectable |
| Nominal Outside Dia. | 1/2" |
| Nominal Width | 0.062" |
| O-ring Material Compatibility | Anhydrous Ammonia, Animal Fats, Carbon Dioxide, Detergents, Diesel Oil, Fatty Acids, Gasoline, Hydraulic Oils (Petroleum), Kerosene, Liquid Propane Gas, Lubricating Oils (Petroleum), Mineral Oil, Natural Gas, Nitrogen, Silicone Grease, Sulfuric Acid (Dilute), Vegetable Oils, Water |
| Operating Temperature - Maximum | 248°F |
| Operating Temperature - Minimum | -4°F |
| Outside Dia. | 0.504" |
| Outside Diameter - Actual | 0.504" |
| Product Type | O-Ring |
| Sae Or Metric | SAE |
| Standards | ASTM D2000, SAE J200 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temp. Range | -25°F to +250°F |
| X-ray Detectable | Not X Ray Detectable |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 1.52 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
| HS code | 4016935010 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Model | Material | Temp. Range | Durometer | Color | Cross Section Shape | Outside Dia. | Dash Number | Sae Or Metric | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1BUK8 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.21" | 004 | SAE | 100 | €4.00 | |
| 1BUK9 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.241" | 005 | SAE | 100 | €5.81 | |
| 1BUL1 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.254" | 006 | SAE | 100 | €4.27 | |
| 1BUL2 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.285" | - | SAE | 100 | €4.29 | |
| 1BUL3 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.316" | 008 | SAE | 100 | €4.43 | |
| 1BUL4 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.348" | 009 | SAE | 100 | €3.93 | |
| 1BUL5 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.379" | 010 | SAE | 100 | €4.02 |
Explore Products
- WATTS 30C-4245-48 0242107 Flexible Gas Connector, 3/4 Inch Nominal Size, 304 Stainless Steel
- TB WOODS 12808M20 Synchronous Plus Belt Sprocket, Neoprene, 20mm Belt Width, 1280mm Pitch Length
- BATTALION 2RRW4 Fluted Stair Edging Silver Aluminium 6 Feet Width
- SUPCO LCD85+5X440R
- SMC VALVES NCDY2S32H-4000 Guided Cylinder, 32 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- REGAL 008828AS85 Straight Pipe Tap, 3/4-14 Size, 5 Flutes, NPSF With TiCN Coating
- GATES 560-8MGT-12 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 70 Teeth
- J.W. WINCO 638-15-M6-26-NI Leveling Foot, Stainless Steel, M6, 0.59 Inch Size Base Dia, 1.32 Inch Size Ht
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-622
Explore More
- KEYSHAFT
- pH Meters
- Hydraulic Presses
- Grilles
- Chain Saw Accessories
- Power Pedestal Accessories
- HI TEMP Welding Curtain
- OIL SAFE Stretch Spout Lids
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 600V Delta Primary Volts, 480Y/277 Tap Secondary Volts
- ANVIL AS200H3 Series Channels With Holes on 3 Sides
- NUMATICS Blocking Disk Mark
- VESTIL VPRP Series Rack Shields
- CLEVELAND VIBRATOR CO. Econ-O-Line VBD Series Vibra-Ball Pneumatic Vibrators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U38805.006.0037 O-ring Dash 012 Buna N 0.07 Inch
€3.47 /pack
