FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | O-Ring |
| Actual Inside Dia. | 5.225" |
| Actual Width | 0.21" |
| Application | Standard |
| As568 Dash Number | 355 |
| Color | Black |
| Cross Section | 3/16" |
| Cross Section Shape | Round |
| Dash Number | 355 |
| Durometer | 70 Shore A |
| Durometer Rating | Medium Hard |
| Material | Buna N |
| Metal Detectable | Not Metal Detectable |
| Nominal Inside Dia. | 5 1/4" |
| Nominal Outside Dia. | 5 5/8" |
| Nominal Width | 0.188" |
| O-ring Material Compatibility | Anhydrous Ammonia, Animal Fats, Carbon Dioxide, Detergents, Diesel Oil, Fatty Acids, Gasoline, Hydraulic Oils (Petroleum), Kerosene, Liquid Propane Gas, Lubricating Oils (Petroleum), Mineral Oil, Natural Gas, Nitrogen, Silicone Grease, Sulfuric Acid (Dilute), Vegetable Oils, Water |
| Operating Temperature - Maximum | 248°F |
| Operating Temperature - Minimum | -31°F |
| Outside Dia. | 5.645" |
| Outside Diameter - Actual | 5.645" |
| Product Type | O-Ring |
| Sae Or Metric | SAE |
| Standards | ASTM D2000, SAE J200 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temp. Range | -40°F to +250°F |
| X-ray Detectable | Not X Ray Detectable |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 20.32 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| HS code | 4016935010 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Model | Material | Temp. Range | Durometer | Color | Cross Section Shape | Outside Dia. | Dash Number | Sae Or Metric | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1BUK8 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.21" | 004 | SAE | 100 | €4.00 | |
| 1BUK9 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.241" | 005 | SAE | 100 | €5.81 | |
| 1BUL1 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.254" | 006 | SAE | 100 | €4.27 | |
| 1BUL2 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.285" | - | SAE | 100 | €4.29 | |
| 1BUL3 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.316" | 008 | SAE | 100 | €4.43 | |
| 1BUL4 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.348" | 009 | SAE | 100 | €3.93 | |
| 1BUL5 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.379" | 010 | SAE | 100 | €4.02 |
Explore Products
- BOSTON GEAR 711961-035-00000
- NIBCO CA09220 4511, 4511R Socket Tee/Reducing Socket Tee, S x S x S, 12 Inch Size, PVC, Dark Grey
- AIRMASTER FAN 22403 36MP-3LX Air Blaster, Direct Drive, Low Stand, 3 Phase, Propeller Diameter 36 Inch
- COOPER B-LINE SB86283D066SL Vertical Cable Manager, 66 x 60.375 x 3 Inch Size, Aluminium, Silver
- JAMCO GX348U500GP Mesh Box Truck, Low profile with Removable Drop Gate
- AUTOQUIP FLT-144-0030 Freight Lift, 72 Inch Max. Platform Width, 3000 lbs Capacity
- SPEARS VALVES 41301A123-120 Butterfly Valve, FKM O Ring, 115 V, 12 Size, PVC
- MAIN FILTER INC. MF0491886 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 13.07 Inch Height
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-629
Explore More
- KEYSHAFT
- Bar Accessories
- Tire Repair Patches and Plugs
- Static Shielding Bags
- Lanyards
- Stainless Steel Ball Stock
- VIEGA PROPRESS XL-C Caps, Copper, Press Connection
- VIEGA PROPRESS XL-C Adapter Flange, Copper, Press x Flange
- TEMPCO Bayonet Adaptors
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, LDPE, Wide Neck, Round
- ANVIL AS200STS Series Welded Channels
- DEVILBISS Spray Gun Fluid Nozzle
- GRAINGER Standard Plate Caster, Rigid, Phenolic
- SPEARS VALVES LabWaste CPVC P507 Double Combination Wyes And 1/8 Bend, All Hub
- MCR SAFETY Mechanics Gloves, Spandex
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U38801.018.0525 O-ring Dash 355 Buna N 0.21 Inch
€9.34 /pack
