FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | O-Ring |
| Actual Width | 0.139" |
| Application | Standard |
| As568 Dash Number | 252 |
| Color | Black |
| Cross Section | 1/8" |
| Cross Section Shape | Round |
| Dash No. | 252 |
| Durometer | 70 Shore A |
| Durometer Rating | Medium Hard |
| Inside Diameter - Actual | 5.234" |
| Material | Buna N |
| Metal Detectable | Not Metal Detectable |
| Nominal Inside Dia. | 5 1/4" |
| Nominal Outside Dia. | 5 1/2" |
| Nominal Width | 1/8" |
| O-ring Material Compatibility | Anhydrous Ammonia, Animal Fats, Carbon Dioxide, Detergents, Diesel Oil, Fatty Acids, Gasoline, Hydraulic Oils (Petroleum), Kerosene, Liquid Propane Gas, Lubricating Oils (Petroleum), Mineral Oil, Natural Gas, Nitrogen, Silicone Grease, Sulfuric Acid (Dilute), Vegetable Oils, Water |
| Operating Temperature - Maximum | 248°F |
| Operating Temperature - Minimum | -31°F |
| Outside Dia. | 5.512" |
| Outside Diameter - Actual | 5.512" |
| Product Type | O-Ring |
| Sae Or Metric | SAE |
| Standards | ASTM D2000, SAE J200 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temp. Range | -40°F to +250°F |
| X-ray Detectable | Not X Ray Detectable |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 20.32 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
| HS code | 4016935010 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Model | Material | Temp. Range | Durometer | Color | Cross Section Shape | Outside Dia. | Dash Number | Sae Or Metric | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1BUK8 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.21" | 004 | SAE | 100 | €4.00 | |
| 1BUK9 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.241" | 005 | SAE | 100 | €5.81 | |
| 1BUL1 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.254" | 006 | SAE | 100 | €4.27 | |
| 1BUL2 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.285" | - | SAE | 100 | €4.29 | |
| 1BUL3 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.316" | 008 | SAE | 100 | €4.43 | |
| 1BUL4 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.348" | 009 | SAE | 100 | €3.93 | |
| 1BUL5 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.379" | 010 | SAE | 100 | €4.02 |
Explore Products
- PARKER R119-04BG
- GROVE GEAR EL8520157.00 EL-BM852-60-R-140 Worm Reducer, 60:1 Ratio, 1.25 Inch I.D, 2 Inch O.D, Aluminum
- REGAL 050021AM88 End Mill With TiAln Coated, Single End, 17/32 Inch Dia., 3-3/8 Inch Length, 4 Flutes
- ARO R37461-600 Air Regulator 1 Inch Npt 290 Cfm 250 Psi
- GATES 3/3VP800 Banded V-Belt, 3 Strand, 80 Inch Outside Length
- APPROVED VENDOR M24660.030.0025 Machine Screw, M3x0.5 Thread Size, Steel, 25 mm Lg., Std
- EATON WBL5 C Walking Beam Interlock
- SMC VALVES CG-D025 Clevis
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-629
Explore More
- KEYSHAFT
- Laboratory Funnels
- Band Saw Blades
- Draft Booster Motors
- Tubeaxial Fan Accessories
- Conical Washers
- MAYHEW TOOLS Brick Set Chisels
- HOWARD LEIGHT Plug N Play Prefilled earplug canisters
- MUELLER INDUSTRIES 721-N Triple Duty Control Check Valves
- BALDWIN FILTERS Fuel/Water Separator Elements
- VULCAN HART Control Panel Assembly
- TENNSCO Z-Line Series Double Sided Boltless Tire Rack Starter Unit
- VELP SCIENTIFIC Bowls
- DORMONT KITCF Series Blue Hose Gas Connectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U38801.012.0525 O-ring Dash 252 Buna N 0.13 Inch
€8.91 /pack
